Namaz Vakitleri Kaynak Kodu .NET

6-5-2006

Uzunca bir zaman önce cumaya gitmeden önce ya bir program olsa kenarda bana namaz vakitlerini söylese diye hemen yazdığım (tabii ki sonradan faha çok vakit harcattı) Namaz Vakitleri bildiğiniz gibi online olarak benim siteden namaz vakitlerini çekiyor.

Normalde benim siteden de ben diyanet' e bağlanıp ilgili vakitleri güncelleyip cacheliyor ve sunuyordum. Ancak ilk olarka diyanetin sistemini değiştirmesi ve çalışmaması ile birlikte bende offline versiyonunu yazmaya karar vermiştim. Offline versiyon için bir dizi vakit harcadıktan sonra offline versiyonunu yazdık. Diyanetin sitesinden çalışması yerine şu an direk benim sitede vakitler offline olarak hesaplanıyor. Ancak bu offline kodu program haline getirip yayınlama fırsatım hiç olmadı.

Bende uzunca bir süre daha bunu yapamayacağımı gördüğümden şu anki halinin kodlarını yayınlıyorum. Kodlar VB, .NET Framework 2' de yazılmıştır. Framework 1' de de çalışacaktır. Belki bir kaç ufak değişiklik gerekebilir.

Download;

Proje 3 ana kısımdan oluşuyor,

Ek olarak coordinate.dat dosyası var bu da ülke ve şehirlerin koordinatlarını tutuyor. Sonrası için bunu daha mantıklı bir XML dosyası haline getirmek verimli olacaktır.

Koda çeki düzen verilmesi gerekebilir, iyi bir refactoring ihtiyacı var, Kodun geliştirilmesi sırasında yoğunlukla iki ana koddan faydalanıldı;

Kendilerinden Allah razı olsun. Kod her zamanki gibi prayware, istenildiği şekilde istenildiği yerde kullanılabilir. Şahsen yakın bir dönemde ben windows veya pocket pc için bir arabirim geliştiremeyecek gibiyim. Dolayısıyla DLL' de geliştirme yapanlar, üzerine arabirim vs. geliştirenler olursa bu sitede gene bunları bildirmeye çalışırız.

Eski online olarak çalışan verisyonunu hala download edebilir ve kullanabilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts