Mutluluğun Anahtarı: Umursamamak

30-4-2011

Sanırım 30 yaşına merdiven dayamış olmak, 10 yıldır evli olmak gibi faktörler kendimde belli arayışları tamamlamama yardımcı oldu. “Yolun yarısına geldim hala belli temel şeyleri çözemedim” dememek için son üç beş senede hayatınızı değiştirecek 62 öneriler gibi bir dizi kısa sonuca vardım.

Mutlu olmayı da bu süreçte çözdüm ve çözümün aslında ne yapmakla değil ne yapmamakla alakalı olduğunu farkettim. Umursamamanın üç boyutu var, izolasyon, göz ardı etmek, tevekkül.

İzolasyon

Bu benim düzenli olarak bahsettiğim konulardan biri, haber, spor, politika, popüler medya, gündem, trend vs. sizi mutlu eden hobilerinizden değilse bunlardan izole kalmak en verimlisi. Japonya’ya bir şekilde yardım etmiyorsanız ve yardım etme durumunuz yoksa oradaki depremi takip etmenin bir anlamı yok. Genel  kültür çağımızın en büyük yalanı. Olabildiğince izole olmak hayatı daha kolay hale getiriyor. Sosyal ağlarda bu kategoride ve maalesef ben hala onlardan tam kopamadım.

Göz ardı etmek

İzolasyonu hep biliyordum ama pratik şekilde uygulamaya son senelerde yoğunluk verdim, göz ardı etmek ise çok daha yeni keşfettiğim şeylerden. Uygulaması çok basit, size gelen şeyleri göz ardı ediyor ve hiç bir şey yapmıyorsunuz.

Mesela birisi size bir email gönderiyor, email’ın sonu iyiye çıkacak bir şey değilse herhangi bir cevap vermek yerine hiç cevap vermiyorsunuz, oradaki “Delete” butonunu boşuna konulmamış, bir amacı var. Mesela biri size salak bir soru soruyor, soruyu cevaplamıyor, göz ardı ediyorsunuz. Daha da ısrar ediyor, direk o insanı göz ardı ediyorsunuz. Telefonunuz çalıyor, cevap vermek istemiyorsunuz ve cevap vermiyorsunuz. Bu kadar basit. İnsanları, olayları, hatta çok aktif içinde bulunduğum durumları bile göz ardı edebileceğimi keşfetmek çok büyük bir şeydi benim için. Göz ardı ettiğiniz herşey için, hiç bir şey yapmıyorsunuz, hiç bir şey düşünmüyorsunuz ve hiç bir efor harcamıyorsunuz.

Tevekkül

Neyi kontrol edip, neyi kontrol edemeyeceğini bilmek. Yapabileceğinizi en iyi şekilde yapın, gerisi sizin elinizde değil. Kasmanın, tekrar tekrar aynı konular üzerinden geçmenin, her olasılığı irdelemenin hemen hemen hiç bir faydası yok. Bunu idrak etmek benim için çok uzun sürdü, hala beceremiyorum ama inşallah bir gün bu konuda daha da iyi olacağım.

Bunları yaptığınızda hayatınızın ne kadar hızlı ve güzel değişebileceğini düşünün… ve yapın.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts