Mishoo, Free Software ve Detaylar

11-9-2003

Mishoo çok takdir ettiğim zararlı insanlardan biridir. Çok gelişmiş Javascript araçları yazmış, güzel makaleleri olan biri. Bu yazısında (Me, myself and free software) neden artık yazdığı araçların hepsinin bedava olmayacağını anlatıyor.

"Linux is free only if your time has no value" cümlesini kullanıyor. Bu yaygın kullanılan bir cümle ilk çıkışı popular "Unix Haters Book" a dayanıyor sanırım (bunu da Mishoo söylüyor). Bu ağır ancak bir çok adımda yerinde bir cümle. Eğer "vaktiniz para etmiyorsa, evet linux bedava" diye çevirebiliriz sanırım.

Bu kitap ayrı bir yazı konusudur zaten.

Burada Mishoo' nun söylediklerine gelince bir kaç nokta benim dikkatimi çekti;

  1. Mishoo bir araba bir evi olmadığını, zengin olmak istemediğini ancak kirasını ödemek istediğini söylüyor. (Teşekkürler Allahım Türkiye de yalnız değiliz)
  2. Bedava olarak günde 4 saatini ziyaretçilerin mesajlarına ve isteklere cevap yazmaya, bunları okumaya ve yeni özellikler eklemeye harcadığını söylüyor. (Bu ücretsiz yazılım geliştiricilerinin ciddi bir sorunu, bu yüzden bir çok open source yazılım büyük komünler halinde yazılıyor, bu şekilde olmayanlarda kısa vadede parasal nedenlerden dolayı yok oluyor. Burada bir nokta daha var ki bu şekilde geniş bir open source yazılıma ekiple başlayamıyorsunuz -veya bu çok zor- önce ilk geliştirici olarak kayda değer bir şey çıkartmalı onu bir sure yaşatmalısınız ki bir ekip toplayabilesiniz.)
  3. Mishoo sitesine bir donate kutusu koyuyor. (Donate kutusu sayesinde kısaca ziyaretçiler vs. Mishoo' ya internet üzerinden güvenli bir şekilde 1$ dahi olmak üzere yardım yapabiliyorlar, bu tip oluşumların yaşaması ve devam ettirilmesi açısından önemli bir özellik.) Ancak uzun sure geçmesine rağmen 5$ bile yardım gelmiyor.
  4. Mishoo bunları düşünürken bir arkadaşının kurduğu interakt firması da Mishoo' nun calendar' ı da dahil olmak üzere (aslında araçalar arasındaki en iyi araç olduğunu iddia ediyor Mishoo' ki gayet haklı) bir dizi web aracını pazarlıyor. Tabiri caiz ise temiz para kazanıyor. Daha sonradan yazıya yorum yazan bu arkadaşı da kendisinin de bir arabası bir evi olmadığını söyleyip kendini haklı çıkartmaya çalışıyor. Aslında yazısına bakılınca büyük derecede haklı olduğu da su götürmez. Mishoo' yu takıma davet ettiklerini ancak onun kabul etmediğini, kendisinden izinli bu işi yaptıklarını falan söylüyor. Hemen 1000 müşterileri olduğunu da araya sokuşturup güzel bir de reklam yapıyor. Sonradan Mishoo da zaten yanlış kendi hareketlerinde olduğunu ve artık bu yaklaşım tarzını bu şekilde değiştirdiğini ifade ediyor.
  5. Sonuç olarak Navigation Bar' ı satışa çıkartıyor. Ek ve güzel bir not olarak Wish firmasının bu projeye sponsor olduğunu belirtmek isterim.
  6. "Peki senin manifeston ne oldu ?" diyenlere de "bu işler ya sponsor ile oluyor yada olmuyor" diyerek cevap veriyor.
Özetle;
Bu tip bir yazı ile uğraşmamın sebeplerinden biri Türkiyede bir çok geliştiricinin benzer sorunlar yaşaması.

Şöyle ki Mishoo kabiliyeti su götürmez bir kişi, ücretsiz olarak bir şeyler geliştiriyor ancak şu adımda ticari kaygıda ve gayet haklı. Yukarıda belirtmediğim bir şey daha var ki o da kendisinin sponsor bulmama derdi. Bu dakika da kişinin karşısında çok bir adım yok.

  1. Boktan bir firmaya girip, zanaat gibi gün boyunca iş üret ve boş zamanlarda Slashdot 'a kaytar.
  2. Yada çulsuz bir şekilde makinana nasıl RAM alacağını düşünerek üretmeye devam et.
Atladığım bir nokta ücretsiz yazılımların ayakta kalmasını da sponsorluklara bağlıyor. Bazı çalışmalarını hala ücretsiz olarak sunan Mishoo' nun nice güzel programlar, araçlar geliştirmesini dileriz .

Recent Blog Posts

See all of the blog posts