Media Serverlar

16-3-2008

Media Serverlar (DLNA); özet olarak medya cihazlarının bağlı oldukları ağdan resim, video vs. gösteribilmesini sağlayan aksiyonlar.

Mesela XBox 360' ınız var ve PC' nizdeki videoları buradan izlemek istiyorsunuz. XBox' ınız otomatik olarak PC' nizdeki servisi buluyor ve sizin seçtiğiniz içeriği XBox' ınızda çalıp oynatmanızı sağlıyor.

Bunu yapan bir çok yazılım var, Windows Media Player 11, Nero Home ve Tversity bulardan bazıları. Ek olarak cihazların kısıtlamalarından dolayı Media Serverlar gerçek zamanlı transcoding gibi işlemler de yapabiliyorlar. Mesela XBox' ınız medya serverınızdaki bir Quick Time dosyasına eriştiğinde Media Server' ınız bunu gerçek zamanlı olarak WMA formatına çeviriyor ve bu sayede XBox bu video' yu oynatabiliyor.

Media Serverların Sorunlar Ne?

Şimdiye kadar bir kaç media server denedim, ancak başka kullananlardan da öğrendim ki en büyük sorun beklendikleri gibi çalışmamaları!

Teoride Media Server' dan gelen datayı hızlı bir bağlantı ile HD filmleri bile kesintisiz izlemeniz gerekiyor. Gelin görün ki ilgili protokol o kadar rezil ki henüz bunu yapabilmiş birini veya yapabilen bir yazılım görmedim. Nadiren performans yüksek olsa da genelde ara ara 1-3 saniye beklemeniz gerekiyor ve transcoding ile alakalı bir durum değil.

Bu sonuçlar XBox 360 ve Playstation 3 için aynı.

Genelde ben videoyu önce cihazın lokal hard diskine kopyalıyor daha sonradan oynatıyorum ama tabii ki bu tüm espriyi öldürüyor. Kopyalama işleminin saçmalık derecesinde yavaş olması da diğer bir konu.

Sonuçta teorik olarak süper ama pratikte neredeyse hiç bir işe yaramayan bir teknoloji ile karşı karşıyayız.

Bu arada bu sonuçlardan ben hala emin değilim eğer performansı yükseltmek için yapılması gereken bir şey varsa ya da performans çok yüksek olduğu yazılımlar bilen varsa, yorumlarda paylaşın lütfen.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts