Macar Notasyonu (Hungarian Notation) Muhabbetleri

24-5-2005

Yaklaşık olarak 2004' ün sonlarından bir Zoque Forum toplantısı sırasında kod standartları, IDE' ler ve macar notasyonu üzerine bir muhabbet sırasında,

Eclipse, VS 2003 gibi mevcut IDE' lerin artık macar notasyonunu gereksiz kıldığını söyledim. Her ne kadar yarı otomatik macar notasyonu kullansam da genelde bana salakça gelmiştir.

Bugün Joel On Software' daki "Making Wrong Code Look Wrong" makalesini okuyunca bu konuda ne kadar büyük bir hata yaptığımı anladım. Yaptığım hata macar notasyonu gerekesiz ilan etmek noktasında değil daha derin bir noktadaydı. Macar Notasyonunu anlama. Doug Klunder tarafından 1988' de MS altında Naming Conventions' dokümanından alınmış.

MSDN' deki Charles Simonyi dokümanında da detaylı bir şekilde notasyon anlatılıyor. Joel' ün dediği ve benim de kaçırdığım nokta macar notasyonunu sadece değişkenin tipini (type) belli ettiğini sanmak oldu. Halbuki değişkenin cinsini-türünü (kind) belli ediyor.

Yani Matematik-1 (bir derken 8 senelik zorunlu atraksiyonun 1' inden bahsediyorum) den hatırlayın elma ile armut toplanamaz.

Artık daha mantıklı ve keyifli bir şekilde Macar Notasyonu (Hungarian Notation) kullanıyorum. Unutmayın ki en iyi çözümler (Best Practices) hayat kurtarır. Denenmiş ve test edilmiştir.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts