Mac OS X Leopard Maceraları - I

8-3-2008

Bir kaç gün önce söz verdiğim yazılardan ilkini yazıyorum. Eğer siteyi takip ediyorsanız neredeyse bir yıldır laptoplarımdan birinin Mac Book Pro olduğu biliyorsunuzdur. İlk başta direk boot camp ile Vista kurmuştum, Vista maceralarımı yazdıktan sonra, Vista' dan nefret edip tekrar Mac OS X Tiger' a dönmüştüm.

Daha sonradan Mac OS X beni Font Rendering' ikteki zayıflıkları ve tuhaf başka manyak yaklaşımları yüzünden delirtmişti ben de tekrar Windows XP' ye geçmiştim.

Bildiğiniz gibi Apple yeni dinlerden biri aynı Linux fanatikleri gibi Apple fanatikleri var. Biz onları kısaca iFanatik diye çağırıyoruz. Lakin ben fanlık müessesesini sevmediğimden bu pek benim işim değil.

Niye Windows XP' den vazgeçtim?

Malumunuz ben zaten Windows 2003 vurgunuyum ve Windows XP' yi sevmiyorum, her ne kadar aralarında çok ufak farklar olsa da XP sinirime dokunuyor ancak maalesef boot camp Windows 2003' ü desteklemediğinden dolayı Windows XP kullanıyordum. Bu ilk sorundu.

İkinci ve daha ciddi sorun ise Mac Book Pro donanımı ve Apple' ın Windows driverları tam bir felaket. Mesela driver ayarlarından "Brigtness" ı 0' a ayarlarsanız bilgisayarın her açılışında mavi ekran alıyorsunuz, şaka gibi! Ek olarak her kapanışta sistem mavi ekran veriyor (bu genel bir boot camp / driver bug' ı). Güvenli Modda klavye çalışmıyor (oha!, dramatik ama gerçek), CPU saçmalık derecesinde ısınıyor, Sleep moduna geçemiyor ama fanları durduruyor ve 30 dk. sonra laptoptan yanık kokuları gelmeye başlıyor vs. vs.

Aşırı ısınma sorunu zaten Mac Book Pro' daki genel bir sorun o yüzden bir çok kişi smcFanControl gibi ekstra fan yazılımları kullanıyor. Özetle Mac Book Pro OS X için tasarlanmış ve üzerinde OS X çalıştırmak en mantıklı hareket. Varsayılan fan ayarları sistemi yeterince soğutamıyor.

Özetle tüm bu nedenlerden dolayı tekrar OS X' e dönmeye karar verdim. Hazır herşey yeniyken de Leopard yükledim. Windows' u da VmWare Fusion üzerinde çalıştırıyorum.

Leopard Nasıl?

Açıkçası ben OS X' i hikayeden kullanan biri olarak Leopard' da bir halt göremedim. 3-5 küçük aksiyon eklenmiş o kadar. Bunun harici OS X tüm eski saçmalıklarına devam ediyor.

OS X kullanırken ki ilginç yan etkiler :

Yani?

Yanisi yok sevgili dostlar, KDE 4 henüz stabil değil, KDE 4 piyasaya çıkınca bir de Debian ya da Gentoo sürüşü yapmayı planlıyorum. Font sorunu KDE' i de de var ama belki genel olarak deneyim daha iyi olabilir. Tabii genel Linuxumsu sistemlere özgü saçmalıklardan bahsetmiyorum. Mesela ekran çözünürlüğü değiştirmek ya da İkinci monitörü bağlayabilmek için 2 gün uğraşmak gibi!

Açıkçası işletim sistemleri hakkında şu an bulunduğum nokta üst yapı noktası. Nedense artık Windows öyle, Linux şöyle, Vista da yeni zart-zurt kontrolü var konusu hiç ilgimi çekmemeye başladı. Tek istediğim rutin işleri düzgün yapabilen bir işletim sistemi.

Virtualization ve Donanım Gücü

İşletim sisteminin alt yapısı vs. ikinci faktör olmaya başladı çünkü artık yeni donanımların gücü, ucuz disk ve bellek imkanları ile sanal sistemleri çalıştırmak ve her daim aynı sistemde çalışır tutmak çok basit olmaya başladı. Hele ki sistem linux ise SSH server' ı kurup VmWare unutmak yeterli. Bunun yanında tabii ki ana işletim sisteminden beklediğiniz diğer iki şey güvenlik ve stabilite.

Bayağıdır yazmıyorum, dolmuşum... Neyse, en azından 3-4 ay kadar daha Leopard ile yaşıyor olacağım, Leopard' ı olabildiğince Windows' a benzetme çalışmalarımı da gene yazmaya çalışacağım.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts