Mac Book Pro, Vista ve Boot Camp Maceraları

18-4-2007

Evet nihayet bir haftadır beklediğim Mac Book Pro elime geçti. Bir an için dumur olup ne yani "Mac OS X mi kullanacaksın?" diyebilirsiniz, ben de en hızlı "yok daha neler?" diye cevap verebilirim. Tabii ki Windows Vista ile gideceğiz.

Bu linux dünyasının baskılarına dayanamayıp bir gün linux' a geçeceğiz sanırım ama o güne kadar windows benim kalem.

Donanım elime 2GB extra RAM ile geçti. Hemen onu da ekleyince elimde 3GB, 2.3 Interl Dual Core'  luk kendi çapında küçük bir canavar olmuş oldu.

Mac' e Vista yüklemek için Boot Camp kullanmamız gerekiyor. Boot Camp özetle Mac üzerine Windows (XP ve Vista 32bit) yüklenebilmesi için özel olarak Apple tarafından geliştirilmiş bir yazılım. Henüz beta ama vahşi yaşamayı seviyoruz...

14:00 - Mac Book Pro ve 2GB RAM elime geçti...
17:20 - Paketi açtım, RAM i monte ettim ve boot ettim
17:30 - Mac OS X ile oynamaya başladım, süper salak bir registration ekranından sonra sağı solu kurcalamaya başladım. Aha bunun sağ tuşu nerede, aa page down nasıl oluyor, buna bir de uzaktan kumanda koymuşlar ama bu IPod shuffle' case' i değil mi? diyalogları içerisinde görsel olarak süper işlevsel olarak feci bir işletim sistemi ile tanıştıp. 15 dk. sonunda nefret edip hemen Safari ile bootcamp yüklemeye başladım.

Bu sırada vaktim olmadığından son OS X güncellemelerini yapmadım.

19:00 - Bootcamp' i kurdum, MS Driver CD sini yazdırdım ve Vista Business (maalesef ultimate lisansım yok ama pek de önemli değil zaten) ı takıp kuruluma başladım.

19:06 - Vista Business kurulumu başladı
19:21 - Kurulum bitti! 15 dakika... Süper
19:22 - Vista açıldı, harika. Aero da çalışıyor ve tuhaf widescreen çözünürlüğünü de tam anlamıyla destekliyor.
19:30 - Hmm şimdi boot camp' in oluşturduğu CD yi takıp sürücüleri yükleyelim. Daha ciddi bir sorunumuz var. CD' yi çıkartamıyorum. Saçma ama bu Mac' ler Eject software tabanlı bir tuş ile çalışıyor ve ben Windows kullandığımdan bu tuş çalışmıyor. Tama masaüstüne gidelim CD sürücüye sağ tuş ile tıklayıp "Eject"  diyelim. Kolaysa gelde sen sağ tuş ile tıkla bu aygıtın sadece bir tuşu var! Üstuplu bir küfür ve çeşitli tş kombinasyonları denedikten sonra bu hedefimde başarılı olamıyor ve hile yapıp eski HP laptop' umdan mouse u çalıyor ve buna takıyorum. CD çıkıyor, driver CD si giriyor ama CD yi Windows okuyamıyor! Harika...

 19:55 - Bilgisayarı baştan başlatıyorum, Boot Camp ile tekrar boş bir CD  ye driverları yazacağım ama direk Vista açılıyor. Sonradan çözüyorum ki açılışta option tuşuna basılı tutmam gerekiyor. Gene duydum ve aynen şöyle dediniz : Manyakmısın lan option diye tuş mu olur? Bunda oluyor arkadaşım, Windows tuşumuz da yok Alt tuşumuz da yok. Onlar yerine tuhaf iki tane tuş var ve bu tuşlar bir de kendilerine isim takmışlar. Kendilerini "Option" ve "Command" olarak çağırmamızı istiyorlar.

20:03 - Salak bir şekilde option yerine command tuşuna basılı tutuyor ve ilk seferde bu işi beceremiyorum. Sonra yeniden başlatıyor bu sefer Mac OS' u açmayı beceriyorum. Suratına bakıp bu manyak OS' un 25 GB ı mı yediğini düşünüp gıcık oluyorum. Ondan sonra hasbel kader Boor Camp' i tekrar bulup yeni bir Windows Sürücü CD' si oluşturmaya başlıyorum. Bu arada Mac OS görsel efektlerinin süper olduğunu da düşünmeyi ihmal etmiyorum.

20:11 - Yeni sürücü CD' im hazır ve tekrar windows' a dönüyorum. Bu arada menülerde restart bulamadığımdan direk power butonuna basıyorum, o bana yolumu gösteriyor. Vista yükleniyor ve "evet!" sürücülerde yüklenmeye başladı. Atheros wireless chipsetimizinde ileride hünerlerini göstereceğiniz umuyoruz.

Bu işlemlerde bize yardımcı olan dokümanlardan en önemlisi Boot Camp Installation and Setup Guide oluyor.

İnanılmaz ipuçları!

Sağ tuşa tıklama : İki parmağınızı trackpad' e koyun ve tıklayın.
Scroll etme: İki parmağınızı trackpad' e koyun ve aşağı yukarı ya da sağa sola sürükleyin

20:22 - Bugünlük maceramız bitti. Vista' mız açılıyor, performansı yüksek ve kendini IPod sanan bir uzaktan kontrolü var.

Bundan sonra bir dönem olduğu gibi tekrar Vista konuşacağız.

Son olarak not düşeyim, OS X kullanan arkadaşlara terbiyesizlik olmasın bu yazı tamemen bir uzaylının OS X rehberi tadında algılanmalıdır.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts