Korsan Yazılımsız İki Yıl

22-4-2008

Image:Copyrightpirates.jpgİki yıl önce “My Name Is Earl” ‘ e gönderi yapan bir şekilde “My Name Is Ferruh” adlı küçük kişisel bir projeye başlamıştım.

Projenin amacı şu şekildeydi,

 1. Bundan sonra korsan yazılım kullanmayacağım,
 2. Eskiden kullandığım tüm korsan materyallerin parasını geri ödeyeceğim.

Konu sadece korsan yazılım değil genelde şunları kapsıyor:

Birinci maddeninin detaylarına eğileceğim ondan önce bir kaç şeyi açıklamak istiyorum.

Korsan Yazılım Kullanmak Hırsızlıktır

Kimse kusura bakmasın ama bunun başka açıklaması yok, ben yıllarca kullandım, bunun okuyanların %90’ ının kullandığını da biliyorum ama bunun içinde büyümek ya da bunu herkesin yapması bu gerçeği değiştirmiyor, tekrarlayalım : Korsan Yazılım Kullanmak Hırsızlıktır

İroniktir forumlarda görüyorum adam kendi tasarım çalındı, kodu alındı diye ortalığı yıkarken kendisi herkesin emeğini çalıyor ve bunun kötü bir şey olduğunu da itiraf etmiyor. Korsan yazılım kullanmayı desteklemeye çalışan insanlar var, bunların bir çoğu kendi hareketlerini vijdanlarına yedirebilmek için bunu yapıyor, bu iddialar genelde şu şekilde;

· Türkiye şartlarında yazılım çok pahalı,
Evet işlemci, RAM ve Araba da pahalı, onları da çalıyor musunuz? Çalabilseydiniz çalar mıydınız?

· Amerika gibi ülkeler Türkiye gibi ülkeleri sömüyor, biz de bu yolda paramızı geri alıyoruz
Evet bizi sömürdükleri ve benzer bir dizi ülkenin dünyadaki bir dizi diğer ülkeyi sömürdüğü gerçek ama gerçekten siz onların emeğini çalarken doğru kişiden mi geri çalıyorsunuz, yoksa Amerika daki zavallının tekinden mi?

· Yazılım Parasız Olmalıdır!
O zaman açık kaynak yazılım kullanın, kaçak kullanmayın ve eğer açık kaynak yazılım sizi kurtarmıyorsa, oturun dizinizi dövün, çalmayın.

· A Yazılımı ya da B Oyunu çok çirkin zaten o para ona değmez
O para ona değmez ise ve zaten çirkinse çalmayın, oynamayın ve kullanmayın.

· Yazılım, Müzik vs. kopyalanması fiziksel bir kaynak tüketmiyor dolayısıyla yapılabilir
Diğer saçma bir argüman, eğer herkes böyle düşünseydi bu tip şeyleri üreten insanlar nasıl para kazanacaklardı?  Ya da durumun bu şekilde olması onlardan çalmanızı haklı kılıyor mu?

· Metallica zaten gırla para kazanıyor, ben niye albümlerine para ödeyeyim ki? Onlar zaten kazanmaları gerektiğinden çok kazanıyorlar.
Eğer Metallica’ nın yaptığı işi seviyorsanız müziği alır dinlersiniz, eğer kötüyse almaz ve dinlemezsiniz. Onların ne kadar kazanıp kazanmadığı sizi bağlamıyor ve çalmanıza hak tanımıyor. Eğer onların sizi sömürdüğünü düşünüyorsanız sizi sömüren bir insanın – topluluğun ürettiği bir ürüne köpek olmanın da anlamı yok, gidin başka bir grup dinlemeye başka bir oyun oynamaya başlayın.

Eminim başkalarının başka saçma teorileri vardır ama açıkçası benim bu işi yaparken tek motivasyonum vardı ve hala da o motivasyonu sürdürüyorum.

Başka bir insanın hakkını yememek.

Dolayısıyla siz her ne kadar ben korsan yazılım kullanarak dünya barışını koruyor, 3. Dünya Savaşına engel oluyorum deseniz de bu yukarıdaki gerçeği değiştiremeyeceksiniz. Eğer zaten bu umurunuzda değilse, hırsızlık sizin için normal bir şey demektir ki buna diyebileceğimiz tek şey var : Allah ıslah etsin.

Tekrar not etmek gerekirse bu projenin yegane amacı dini olarak yaptığımın hatalı olmasıydı ama eminim ki dini kısmı kendini bağlamayan bir çok kişi de etik olarak ya da Earl gibi Karma’ ya dayanarak yaptığı işin yanlış olduğunu farkına varmalı.

Neler Yaptım?

Herşeyden öte her istediğimi yapamadım, zaten iki yıl gibi bir sürede yapabilmeyi de beklemiyordum ama racon ağızı ile “2 Yıldır Temizim”. Yani korsan yazılım ya da herhangi bir korsan materyal kullanmıyorum (sanırım bir kaç özel durum oldu ama aklımda olan bir şey yok). Bu projenin birinci amacıydı, bunu başardım ve durumu da böyle tutmaya çalışıyorum. Projenin ikinci ve daha da zor adımı ise eski kullandıklarımın hepsini ödemekti. Bunu yapabilmek için uzun bir liste çıkardım, liste temel olarak 4 ana kategoriden oluşuyordu. Yazılım, kitap, oyun ve Müzik. Bu listelerde gayet uzundu...

Herşeyden önce mantık dahilinde bunların hepsini direk satın almamın pek mümkün olmadığını farkettim ve pek de yerinde bir hareket olmayacağını farkettim. Çünkü genelde bir film sadece bir defa izleyip siliyordum, oyunları genelde 5 gün kadar oynuyordum ve yazılımların bir kısmını da sadece bir süre kullanıp atıyordum.

Dolayısıyla direk satın almak yerine kiralama ile ödemeyi de seçeneklerim arasına aldım.

 1. Öncelikle Babylon ve Outpost Firewall gibi hep kullandığım ama hiç parasını ödemediğim küçük yazılımları satın aldım,
 2. Sonra 5-15$ civarı olan listemdeki oyun, kitap ve filmleri satın aldım. Fight Club, Fallout I-II-Tactics, Swat 4, Age Of Empires serisi, Fifa, Kitaplarından Stealing The Network serisi, Hacking the Code, Perfect Password vs.
 3. Bundan sonra aboneliklere başladım. Safari O’Reilly’ ye 1.5 yıl kadar abone olup ödeme listemdeki tüm kitapları yaklaşık birer ay kişisel listemde tutmaya başladım, Napster da 2 yıl boyunca üye kalıp müzik arşivimi kapamaya çalştığım. Olmayan albümleri fiziksel olarak almaya başladım, Metaboli üzerinde 1 yıl kadar kalığ oyunları indirdim ve oradaki oyunları ödediğimi saydım.
 4. LoveFilm’ deki DVD aboneliğim üzerinden ve Block Buster’ dan bir sürü filmi sipariş edip evde bir gün bekletip geri gönderdim.

Buradaki bir çok abonelik sisteminden Entellektüel İhtiyaçları Online Karşılama yazımda bahsetmiştim.

Özetle kendi çapımda ödemelerimi yaptım, maalesef bu tam beni tatmin etmedi nitekim hala iki temel sorun var:

 1. Piyasa Değeri
  Bundan daha önceden bahsetmiştim, Film, kitap, oyun ve hatta yazılım genelde vakitler oranla fiyat değiştiren materyaller. Ben listemi öderken oyunların çoğunu komik rakamlara aldım. Yeni oyunlar 30£ iken benim aldıklarım 5£ gibi fiyatlaraydı. Çünkü bu oyunlar artık popülerliğini kaybetmişti ama ben korsan olarak oynarkenki değerleri yüksekti. Bu nasıl çözülür bilinmez, şimdilik elimden gelen budur tadında yaklaşıyorum ki yeterli değil tabii ki.
 2. Helallik
  Normal şartlar altında birinin hakkına girdiyseniz kendisinden hellalik almanız gerekiyor. Ne yapalım şimdi, Bill Gates’ e e-mail atıp hakkını helal etmesini mi isteyeceğiz?
  Hayır etmezse ne yapacağız, sisteminde güvenlik açığı buluruz diye tehdit mi edeceğiz?

Sonuç olarak proje kendi hayatımda bir şeylerin değişmesine ve ruhsal açıdan taşıdığım çuvallardan birini bırakmama neden oldu, bu yüzden ben sonuçlardan memnunum. Proje tam bitmedi çünkü hala Visual Studio Professional, Windows, SQL Server, Photosop gibi büyük yazılımlarla ilgili sorunlarım var. Bu yazılımların bir çoğu sadece kurumsal pazara yönelik olsa da beleş diye biz hep bunları kullandık! Eğer zamanında bunlara para ödeyeceğimi bilseydim bunların alternatif ya da light versiyonlarını kullanırdım, çünkü onlar benim istediklerimi karşılıyor. Ancak biz bedava diye gittik “Home” kullanmadık “Pro” kullandık, bedavası olan yazılımlar yerine gene de paralısını kaçak kullandık, çünkü işimize geldi.

Legal Yazılımın Avantajları ve Dezavantajları

Legal yazılım ile ilgili en büyük problem legal yazılımın sizi rahatsız etmesi, illegal yazılımın ironik şekilde daha iyi çalışması. Bu konudan daha önce Get a license then grab your pirated copy yazımda bahsetmiştim. Özetle lisanslı Windows sizin işletim sisteminizi telefon ile aktive etmenizi istiyor, internete girdiğinizde eve arayıp ben geldim lisansım bu diyor, oyunlar sisteminize saçma sapan sürücüler yüklüyor, Sony sisteme rootkit koyuyor... Özetle sizi gıcık edebiliyor. Bu yüzden komik şekilde lisansız yazılım daha iyi çalışabiliyor.

Legal yazılımın avantajlarına gelince bariz bir avantaj var o da crack aramamak ve tabii ki vasat kullanıcılar açısından bakınca crack’ lerin %90’ ının virüs, trojan olması da başka bir sorun. Dolayısıyla crack vs. için harcayacağınız vakitte yazılımı satın almak bazen daha mantıklı olabiliyor.

BSA ve Benzer Konular

Her ne kadar illegal yazılımı desteklemiyor ve tamamen karşısında olsam da BSA gibi kanunsuz kurumların ve saçmalıkların da tamamen karşısında olduğumu belirtmem önemli.

Bundan Sonra

Kaldığım yerden devam etmeye çalışacağım, bir çok açık kaynak kodlu yazılım çoğu konuda işimizi görüyor ve eğer bir yazılım gerçekten iyiyse ve bana yardımcı oluyorsa parasını ödemekte bir sorun yok. Zaten bilgisayar konusunda profesyonel olan kişiler bu tarz ufak giderleri işine yatırım olarak görmelidir.

Açık Yazılım Bunun Neresinde?

Bu konu Açık Yazılım tayfasının “höttörrrö, ben geldim, işte bu anı bekliyordum”, “ben size demiştim!” diyeceği konulardan biri. Her ne kadar öyle olsa da kendilerine bu rantı vermek istemiyorum, biraz agresif gözükebilir ama ben yazılımın açık kaynak kodlu ama ücretli olmasından yana biriyim.

Ücretsiz yazılım ya da ticarete dökülmemiş açık kaynak kodlu yazılım, ölmeye mahkum yazılımdır, ya da network yazıcısını tanıtmak için iki gün harcadığınız yazılımdır. Bu konu uzar gider o yüzden bu kısım hakkında yorum yapmayın, her zamanki klasik muhabbetlerden birine girmenin anlamı yok.

Ve tekrar hatırlatmam gerekir ki yazılım için para ödenmeye gocunmayın.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

En basitinden gerekmedikçe illegal yazılım kullanmayabilirsiniz, bu sayede saçma nedenlerden dolayı elinizi kirletmiş olmazsınız, adım hala Ferruh...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts