Korkuları Yenmek

12-3-2011

Genelde arkadaşlar konferanslarda konuşma vs. konularında konuşurken benim çok cesur olduğumu söylüyor. Aslında bunun cesaret ile pek alakası yok, olay tamamen alışmak.

Benim Hakkımda Bilmediğiniz ve Bilmek İstemeyeceğiniz 5 Şey de yazdığımı gibi alfabenin sadece 28 harfini kullanabilenlerdenim. Yaşınız 28 olunca “R“ leri söyleyememek ciddi bir sorun olmuyor* ama yaşınız 13 iken “R” leri söyleyemiyorsanız hayatınız o kadar kolay olmuyor, sınıfın karşısında konuşmayı sevmiyorsunuz, yeni insanlara isminizi yanınızdaki birinin söylemesi gerekiyor, insanlara küfrederken bile kurduğunuz cümleler kulağa komik geliyor. Bu durumda topluluk karşısında konuşmaktan otomatik olarak korkuyorsunuz. Dolayısıyla benim için topluluk karşısında konuşmak ilk başlarda çok zordu.

Bu ve benzeri aslında korkutucu olayların üzerinden gelmek için iki şeye ihtiyaç var:

İlk Adımı Atmak

Genelde bir şeyi planlamak değil yapmak korkutucui bungee jumping yapmak için bilet alırken korkmuyorsunuz ama atlarken ödünüz gereksiz şeylere karışabilir. Gel görki o bileti aldıysanız son dakikada caymanız çok daha zor olacak. Dolayısıyla gidin o bileti alın, bir konferans’ta konuşmaya karar verin ve herşeyi planlayın, kendi işinizi kuracaksanız gemilerinizi yakın, istifa email’ini yazıp “Send” tuşuna basın.

Yapmak istediğiniz şeyden eminseniz yapmanın ne kadar zor olacağını düşünmeyin ve sadece ilk adımı atın.

Olabilecek En Kötü Şey?**

Eğer gidip 1000 kişinin karşısında konuşmayı beceremezseniz olabilecek en kötü şey nedir? Rezil olmak? Komik duruma düşmek? Gerçekten bunların bir önemi var mı? Bu kadar basit bir kaç şey yüzünden istediğiniz bir şeyi ya da uzun vadede işinize çok yarayacak bir şey yapmayacak mısınız?

Bunu zaten 1-2 defa yaptığınızda korkularınızın yersiz ve saçma olduğunu tamamen anlıyor, olaya alışır hale geliyor ve o korkunuzu yenmiş oluyorsunuz.

JFDI.

 

* İngilizce konuşurken böyle bir derdimin olmaması güzel bir olay ama isim sorununu hala çözemedim :)
** Bungee Jumping olayı için bu mantık ile düşünmek pek yardımcı olmayabilir :) Malum olabilecek en kötü şey 127 parçanızın olay yerinden toplanacak olması.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts