Konuşma Hakkı – Sertifikasyon

13-5-2009

Birinci yazı çok tutu diye ikincisini çekmedim! Bu daha çok birinci yazının ahengine kendime kaptırıp unuttuğum kısımları tamamlamaya çalışan bir yazı. Konuşma Hakkı henüz okumadıysanız on okuyup bu yazıya geri dönmeniz mantıklı olacaktır.

Hayat girdi ve çıktıdan ibaret, Konuşma Hakkı yazısını da yazmamın ana nedeni benim bilişim sektörü ve üniversite konularında konuşmaktan çekinmemdi. Ben üniversiteye gitmediğinden işin tek yönünü biliyorum, dolayısıyla biri bana "Ne dersin? 4 sene X' i mi okuyayım yoksa Y işyerinde çalışmaya devam edip sektörde deneyim mi kazanayım?" dediğinde benim bu kişiye vereceğim tek yönlü bir cevap var: "Ben gitmedim, halimden memnunum, gitseydim daha iyi olur muydum, bilemiyorum…"

Aynı şey sertifikasyon için de geçerli, benim hiç sertifikam yoktu ve o konuda konuşmuyordum, ama 2008' in sonunda "Application Security" konusunda ileri seviye bir sertifika olan CREST' i aldım. CREST bu konuda su götürmez şekilde alınması en zor sertifika, sınav tüm gün sürüyor, pratik + yazılı + çoklu seçim şeklinde gerçekleşiyor ve gerçekten de zor bir sınav. Artık bir sertifikam var dolayısıyla sertifika konusunda konuşabilirim1

Gel gör ki 5.000 TL sınav ücreti ödeyip 3 seneliğine bu sertifikayı almış biri olarak hayatımda hiçbir değişiklik olmadı. Olmasını da beklemiyordum.

Sertifika almanın birkaç nedeni vardır:

Şimdi sanıyorum ki en popüler neden 2. neden. Bir çok noktada gayet geçerli bir neden. Mesela şu an bu sertifika bana bir sonraki işimde çok yardımcı olabilir ama zaten iyi olan her IT uzmanı çok seçici değilse 1 haftada iş bulur. Daha önceden de çok söyledim iş bulamıyorsanız suçu sektöre atmayın3. Özetle zaten iyi adamın iş bulması için sertifikaya ihtiyacı yok. Benim alma nedenim biraz farklıydı, bana firmadan alsana dediler ben de gittim aldım. Şimdi de çekmecem de kendi zarfının içerisinde duruyor.

Sanırım sertifikanın en iyi kullanımı bir konuda orta seviyedeyseniz CV' nize birkaç sertifika ekleyip daha rahat iş bulabilirsiniz. Şimdi bir çok kişi bana kızacaktır, onların yorumlarını da bekliyorum belki de tüm bu sertifika muhabbetinde benim bilmediğim başka işler de vardır.

 

1 Üniversite konusunda konuşabilmek için 4 sene okul okumak planlarım arasında değil.

2 Ben birinin isminde bu şekilde bir unvan gördüğümde akılma gelen tek şey "Demek ki kendi isminin bir önemi yokbu şekilde desteklemesi" gerekiyor diye düşünüyorum

3 Junior, stajyer vs. işleri hariç. Herkesin bir yerlerden yetişmesi gerekiyor ama maalesef kriz zamanlarında sadece deneyimli uzmanlar basitçe iş bulabiliyor.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts