Kod Kütüphanesi Yazılımınız var mı?

27-12-2005

Bir sürü kod yazıyoruz, bazen aynı kod parçacıklarını ve fonksiyonları sık sık kullanıyoruz. Kimini DLL yapıyoruz kimi buna olanak sağlamıyor ya da uğraşamıyoruz. Özetle kod parçacıklarını (snippet) saklamak ve yönetmek için küçük ve tercihen IDE'miz ile entegre çözümlere ihtiyacımız var.

Bir dönem CodeBox kullanmıştım, şimdi de gözüme SourceBook çarptı. Ek olarak artık VS.NET 2005' te kendi içerisinde bir snippet sistemi ile geliyor ki gayet güzel gibi. Bazı yazılımlar kodları paylaşmanızı, internet üzerinden aramanızı ve yeni kod parçacığı, fonksiyonlar indirmenize de olanak sağlıyor.

Belki de bir adım öteye ve otomatik kod oluşturma araçlarına gitmek lazımdır, bunlar snippet sistemleri ile template sistemlerinin birleşimiyle ortaya çıkıyorlar. VS.NET 2005' in de snippet yönetimi benzer şekilde. "Tools > Snippet Manager" dan snippetları yönetebilirsiniz.

Bir diğer çözüm ise CodeSmart benzeri paketler. Standartları zorunlu kılmaktan, IDE geliştirmelerine, kod oluşturmaya ve Refactoring' e kadar bir çok ekstra desteği entegre olarak sunuyor.

 

Recent Blog Posts

See all of the blog posts