Kitaplıkta küçük güncelleme

12-7-2005

Kitaplık Galeri' sini biraz güncelledim eski okuduğum bazı kitaplarla birlikte son okuduğum "Kötü Ruh" da yerini aldı. Son zamanlarda tamamen home office çalışmamdan ve normalde hep hareket halindeyken okumamdan dolayı çok daha az kitap okuyabiliyorum. "Kötü Ruh" kitabının neredeyse 2. haftası bitecek. Diğer bir iki kitapta aynı şekilde sürünmekte. Dolayısıyla radyasyondan uzaklanıp günde en az bir saatimi kitaba ayırmam gerekiyor. Bu işi becerene kadar da çok daha az kitap haberi geçeceğim herhalde.

Ek olarak film arşivlerimi de oluşturmaya başladım, bu biraz uzun sürecek ancak bitince çok keyifli olacağına inanıyorum, maalesef ben de arşivci zihniyete sahip insanlardanım 200 GB' lık yeni bir HDD almamın nedenlerinden biri de bu. Hayatın metriklerini çıkarmak psikolojik açıdan hangi acizliğe, anormaliteye denk düşüyor bilmiyorum ancak benim için son beş yılımın grafiğini matematiksel hesaplarla çizebilmek eğlenceli bir şey. Beynime kaç saatlik şarkı sözü girdi, hangi programda kaç milyon saniye harcadım, günde gördüğüm reklam sayısı nedir, çıplak ayakla attığım adımların sayısı, tanıştığım insanlar, altını çizdiğim ve bir daha hiç bakmadığım cümlelerin sayısı ve daha başka saçmalıklar.

Bu arada çok uzak olmayan bir dönemdeki projem bu istatistikleri oldukça maksimum bir seviyede otomatiğe bağlayan ve internette bir komünite altında paylaşan bir sistem geliştirmek. Pocket PC, Symbian OS lar gibi mobil aletler ile de desteklenince çok güzel olabilir. Özetle özel hayatı biraz daha kirletmenin kendini GPL lisansı altında açmanın başka bir yolu.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts