Kitaplar, Yalanlar, Wired ve Web Application Hackers Handbook

14-8-2008

cover-sandl-200hSiteyi takip edenlerdenseniz yakın dönemde Web Application Hackers Handbook ve Pragmatic Programmer kitaplarını bitirdiğimi biliyor olabilirsiniz.

Pragmatic Programmer çok uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı ve neredeyse bir başyapıt. Code Complete' tan sonra  yazılım geliştirme konusundaki en iyi kitaptır. Eğer yazılım geliştirme ile ilgiliyseniz kesinlikle ve kesinlikle bu kitabı okuyun. Kitabın genel olarak üslubu da çok keyifli. Daha önceden kitaptan aldığım bazı notları yayınlamıştım.

Web Application Hackers Handbook daha çok bir referans kitabı. Eğer web uygulaması güvenliği konusunda zaten çalışıyorsanız yeni bir şey bulamayacaksınız. Bu arada kitapta benim geliştirdiğim XSS Shell' den de bahsediliyor ama yazarların bir hatası sonucu XSS Shell' in SecuriTeam tarafından geliştirildiği iddia edilmiş. İnanmayın bu tip şeylere! Bir sonraki baskı olursa düzeltilecekmiş. Özetle kitap güzel ama ben içerisinde benim ilgimi çekecek bir şey bulamadım.

Normal şartlarda pek dergi okumam, en azından son 8 senedir dergi okumuyorum ama bir dergi istisna. Sanırım herkes Wired' ı biliyordur. Geek' ler için televole dergisi. Nadiren de Edge Magazine' i okuyorum, klasik bir oyun dergisi ile oyun kültürü ve sektörü arasında gidip geliyor.

Bu ay Wired' ı da bitirdikten sonra yeni bir kitaba başlamam gerekti ve arşivime tekrar bakıp heyecanla okumayı beklediğim kitaplardan biri olan Secret and Lies' a başladım. Schneier (şınayr diye okunuyor) inanılmaz bir karakter, harika bir yazar ve süper bir teknik beyne sahip. Ek olarak iyi bir iş adamı. Dolayısıyla onun yazılarını okumak farklı bir deneyim.

Kitabın başında 5 sayfada dünyadaki tüm güvenlik sorununu ciddi ciddi çözdü. Gerçekten de dedikleri yapıldığında -ki çok uçuk şeyler değil-, güvenlik sektörünün en büyük sorunları kısa sürede çözülmüş olacaktır. Dolayısıyla henüz kitabın başında olmama rağmen kitap beni şimdiden etkiledi. Kitap hakkında tekrar yazacağım inşallah ama kitabı dijital formatta okumadığımdan dolayı pek not yayınlayamayacağım.

Takipte Kalın

Arada benden kitap önerisi isteyenler çıkıyor, Library Thing' te benim kitaplığımı görebilirsiniz. Okuduğum tüm kitaplar orada yok ama bir çoğu orada. Merak edenler oradan beğendiğim ve okuduğum kitapları görebilirler.

Son olarak benim blog yazmamam bir şey paylaşmadığım anlamına gelmiyor. Okuduklarım sayfasından ya da bu RSS ile benim payşlaştığım yazıları takip edebilirsiniz. Burada gevezelik ettiğim twitter' ım ve şurada da hepsi birlikte Profilactic - fm sayfası var. Memleketimde herkes FriendFeed kullanıyormuş, ben ona henüz bulaşamadım. Şimdilik bu şekilde idare edin artık.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts