Kitap Koleksiyonculuğu, Kitap Arşivi

10-5-2005

Collectorz her bir şeyin koleksiyoncuları için diyebiliriz, Kitap, Müzik, Film, Oyun, Mp3 ve Çizgi Roman için özel yazılımları var. Eğer arşivci zihniyete sahip bir kişiyseniz bu aygtlara bayılacaksınız. Benim gibi yarı-arşivci bir kişiyseniz ve hayatınız da büyük bir tracking sistemi kurmak istiyorsanız da çok seveceksiniz.

Ben kitap için olan Book Collector' u denedim. Normal' de basit listelerde tutuyorum kitap arşivimi ancak artık book collector' a geçiyorum. Kitap arşivlemedeki en ciddi sorunlardan biri resimleri ve bilgileri webden güncellemek yada el ile girmek. Şahsen daha önceden küçük bir sistem yazıp Amazon Webservice entegresini yapmıştım. Bunu genişletip basit bir yarı otomatik arşiv sistemi kurmak istiyordum ancak çok vakit alıyor ve yapılmışı var.

En güzel özelliği kitapları ISBN, yazar veya isim ile çok başarılı bir şekilde bulması, XML, HTML export alabilmeniz ve tabii ki kitapların kapaklarını da webden indirebilmesi. Ek olarak kategori gibi bilgileri de indirebiliyor.

İşin özü çok başarılı şiddetle tavsiye ederim, herhalde kitaplarımı adam gibi geçirmem bir kaç günümü alır, o yüzden o işi boş bir vakte aktarıyoruz. Şuan benim gördüğüm en büyük eksiği e-book desteği olmaması, Google Desktop ile entegre edilip bir de ebook file ile entegrasyonu sağlanınca harika olabilir. Ödünç verdiğiniz kitapları takip edebilmeniz de cabası. Kitaplığınızı yavaş yavaş çalanları unutmamak için.

Kendilerinden bir sonraki isteğimiz DivX Collector.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts