Kimsenin Bilmeyeceği Şeyler Geliştirmek, Yapmak,Yazmak...

23-1-2007

Sevdiğim bloglardan olan Coding Horror Shipping isn't enough isimli bir blog yazmış. Burada da daha önceden de okuduğum Does Writing Code Matter? a link vermiş.

Bu ikinci makaleden bir kaç alıntı

"the best code in the world is meaningless if nobody knows about your product."

diye başladıktan sonra

"Become a better writer. Become a better speaker. Improve your personal skills. Participate in the community. Try to spend some time talking to people instead of the compiler."

diye de bitirmiş. Özetle diyor ki süper bir kod yazsan da kimse bilmezse ne işe yarayacak ve kod becerilerini yükselteceğine veya onlarla birlikte iletişim, konuşma vs. becerilerini yükselt. Yazı daki bir diğer ilginç noktada "herkesin favori yazılımcısının aslında kodunu görmediği ama muhtemelen çok kullandığı iyi bir yazılımı yazdığı için o kişinin favori yazılımcısı olması".

Ne zamandar beri yazılım geliştirme popüler bir kültür oldu da herkes birilerinin kahramanı olmak istemeye başladı? Ve ne zamandan beri her şey para oldu? Ve ne zamandan beri internete ruhumuzu sattıkta haberimiz yok. Eğer bir oyunu gerçekten kendiniz gibi oynamazsanız, zevkine takılmazsanız o oyunun ne zevki çıkar?

Bir çok makale yazdım hiç yayınlamadım, yazarken herhangi bir hatadan dolayı sonuna geldiğimde silinen bloglarımı bir daha yazmadım, insanlar istedi diye hobi yazılımlarına yeni özellikler eklemedim, bir çok site, yazılımı hiç yayınlamadım. Çünkü ben yapmak istediğim yapıyorum, bu oyun oynamak, kitap okumak ya da televizyon izlemek gibi bir şey. Herşeyin size para güç, şan ve şöhret olarak dönmesini bekleyemezsiniz.

Beklerseniz yıllar sonra sadece bir kaç vakit sonra bitecek olan şu dünyaya gönüllü kölelik etmiş olursunuz.

Yazıyı direk yukarıdaki yazılarla ilişkilendirmiş gibi oldum ama aslında o şekilde değil sadece o yazılar beni buraya getirdi onu belirtmek isterim.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts