Kaybolmayan Firefox Bookmarkları İstiyoruz!

18-9-2007

Veya diğer bilinen bir ismi ile Dude Where is my bookmarks file?

Bugün firefox' umu açtım ancak tüm bookmarklarım yok olmuştu. Aklımdan yüz tane senaryo geçerken internete baktım ki bu genel bir sorunmuş. Bendeki durumun nedeni tahminen Firefox' un dosyayı değiştirirken aniden kapanmış olması ve dosyanın corrupt olması (bkz. corrupt olmak : şaftı kaymak).

Sorunun nedenini %97 ile tahmin ettikten sonra çözüme geçtim. İlk işim sistemdeki tüm adında bookmarks içeren htm dosyalarını aramak oldu. Bu noktada Firefox' un profilleri altında bookmarkbackups adında bir klasör oluşturup orada da düzenli olarak bookmark yedeklerini tuttuğunu farkettim. İki gün önceki bookmark yedek dosyasını profil klasörüne bookmarks.htm olarak kaydettim ve tüm bookmarklarım geriye döndü.

Bilmeyenlere Firefox profil klasörü

X:\Documents and Settings\kullanıcıadın\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\

adresinde bulunmakta. Bu klasörü yeni bir Firefox a koyarak tüm ayarlarınızı ve hatta add-on larınızı taşıyabilirsiniz. Add-on ların çalışması için Firefox ilk seferinde iki defa açıp kapamanız gerekebilir. Hatta kasarsanız aynı sistemdeki iki farklı Windows' un aynı Firefox profilini kullanmasını bile sağlayabilirsiniz.

Bu da böyle bir maceraramız işte...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts