Kavado Kapanmış

4-7-2005

Kavado İsrail merkezli application level firewall üreten firmalardan biriydi. Application Level Firewall, Web Firewall' u vs. özetle sistemi direk servera kurulan bu firewall ile ataklara karşı software seviyesinde koruyorsunuz, bir nevi IPS. Bir dönem aktif olarak web güvenliği yazılımları üzerine çalıştığımdan dolayı bu firewallları ve web uygulaması merkezli güvenlik yazılımları ile aram iyi.

Haberde bana ilginç gelen şey,

Kavado is shutting because there's no market for stand-alone firewalls, industry sources say.

 

Şahsen buna şaşırmadım, bu firewalllar zaten bence iyi bir fikir değil. Herşeyden önce servera yeni bir tane daha program yüklemek direk yen bir sorun demek, yani güvenlik uygulamasının bir güvenlik açığı haline gelmesi her zaman başa gelen olaylardandır ki son dönemde bu firewalların birinde benzer bir açık çıkmıştı. İkinci olaraksa zeki bir saldırgan genelde bu korumaları geçebilir çünkü aynı IDS' lerde ki gibi bular için de bir çok evasion metodları mevcut. Whisker gibi bir çok benzer yazılımda da bu evasion metodları entegre geliyor. Şu an bu konuda para eden ve ileri de edecek bir şey var ki o da otomatik evya yarı otomarik penetration testing yazılımlarıdır.

Konu açılmışken söylenmesi gereken bir nokta da güvenlik yazılım sektöründe (özellikle application security) İsrail ve Amerika harici hemen hemen hüç bir ülke yok. Arada Brezilya gibi ülkelerden atak yapmak isteyen küçük firmalar olsa da onlar da çok fazla dayanamıyor ve isimleri duyulamadan kayboluyorlar.

Haber Kaynağı : Israeli Firewall Firm to Fold

Recent Blog Posts

See all of the blog posts