Karar

20-4-2010

Detaylara inmeden şu konuda anlaşalım: "Yanlış karar almak, kararsızlıktan daha iyidir". 10 senenin ardından diye kısa bir yazı yazmıştım aynı temada devam edeyim.

Uzun süre bulunduğum projelerde bir çok teknik veya teknik olmayan çıkan ürünü etkileyecek özellikler, dokümantasyon, kodlama vs. ile ilgili tartışmaya girdim, saatlerce ince detaylar üzerinde konuştuk, en iyi kararları vermeye çalıştık. Ancak sonraları fark ettim ki aslında kimsenin umurunda olmadığı saçma sapan şeyler üzerine saatlerce efor harcamış, tartışmışız. Eğer eşşek* kadar bir firmaysanız o zaman böyle saçma işler ile uğraşıp 8 kişi bir tane buton tasarlayabilirsiniz o da muhtemelen bir şeye benzemez ama küçük bir firma veya tek kişilik SWAT ekibiyseniz vaktinizi harcayacak daha iyi yerleriniz var.

Yanlış anlaşılmasın genelde birlikte çalıştığınız kişi ürün geliştirme hakkındaki kararlarda ateşli tartışmalara giriyorsa bu genelde iyi bir şeydir. Gerçekten yaptığı şeyi umursuyor, yaptıktan sonra gururla onu herkese gösterebilmek istiyordur, aksi takdirde "salla gitsin" der ve uğraşmazdı.

Bu yazıyı çok daha uzun yazmayı planlıyordum ama sanırım şunu yazmak yetecek:

"Önemli olmayan konularda vaktinizi harcamayın, kararı ertelemeyin, bir karara varın ve yapın. Bu tip kararların %99.99 u daha sonradan değiştirilebilir."

*eşek kadar değil eşşek kadar yani çok büyük

Recent Blog Posts

See all of the blog posts