İş Sürekliliği Stratejileri ve Felaket Planlaması Konferansı İzlenimleri - Bölüm I

15-3-2004

Ön Bilgi;

Bu izlenimler uzun uzadıya eğlenceli şekilde yazılmıştır eğer direk özü almak ve gitmek istiyorsanız, sadece iş sürekliliği nedir ?, Felaket planlaması bana lazımmı ? , Konferansta neler öğrendin ? gibi sorulara cevap arıyorsanız hemen sayfanın sonundaki "Sadede Gel" başlığını okumanız yeterli olacaktır.

Mekan;

Daha çok Heavy Metal konseri kritiği yapmaya ve okumaya alışkın olan ben tabii ki bir konferans kritği yaparken de mekandan başlayacağım.

Mekan İstanbul - Taksim de Hilton Convention Center' da yapıldı. Hiltonun yanındaki bu şirin yapıda Convention Center I-II-III olmak üzere 3 salon bulunmakta.

Bir salon tamamen yemek için ayrılmış ve diğer ikisinde de sunumlar gerçekleştirildi.

Giriş

Convention Center' a ilk girdiğinizde güzel bir karşılama vardı, herkese bir gayet güzel çanta hediye edildi, içerisinde bir ilgili firmaların broşür ve tanıtım dokümanları da vardı. Bu sayede stantları dolaşıp çeşitli zımbırtıları toplamak zorunda kalmıyorsunuz, ama biz sonradan gene de zevk ve bilgi için stantları dolaşıp çeşitli zımbırtılar topladık...

Güzel bir olay da Dexar' ın 3 bilgisayar ile internet sunmasıydı. Komik olan ise bağlantının yavaş olmasıydı ama açılış konuşmasını yapacak olan Şişli Beledediye Başkan' ını beklerken forumları okumamda bana yetti.

Şöyle bir etrafıma bakınca bir dizi takım elbiseli klasik enterprise seviye orta düzey IT çalışanı gördüm, salondaki en zibidi adamlardan biri olduğumu farkettim.

Saat 10:30 gibi ilk salona geçtik ve akşam 6:00 kadar sürecek sunumların startını almış olduk.

Açılış - 10:30

Birinci konuşmacı olan turk.internet.com Genel müdürü Füsun Sar Nebil hanım vakit darlığından dolayı çok kısa bir konuşma ile lafı M. Sarıgül' e bıraktı.

Bu konuşmasının kritiğini yapamayacağım çünkü Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tam bir felaketti, sadece IT sektöründen olan bir topluluğun önünde bir dizi siyasi saçmallık artı kişisel propoganda yaptı. Neyse ki kimse kusmadan bu faciayı atlattık.

Ana Sunum - 11:00

Aslında bu sunum HP Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika İş Sürekliliği Çözümler Yöneticisi sunacaktı ancak o olmadığından dolayı HP' den bir hanımefendi sundu. Ancak şu an ne ismi ne de sunum pek aklımda. Genel bir giriş, zayıf bir sunumdu.

HP ? Intel - 11:30

Saat 11:30 sularında iki salonda da farklı sunumlar vardı, HP' nin iş sürekliliği yaklaşımını biraz dinledim ancak gerçekten pek iyi bir sunum değildi çaktırmadan salondan kaçarak Intel Pazar Geliştirme Müdürü Özerk Ege Ertem' in Maliyetleri Azaltan Endüstri Standartları çözümleri sunumuna girdim.

Sunum gayet güçlüydü, özellikle Intel' in server sunucu pazarındaki yerinin (%85) üzerinde duruldu, Bunun yanında Itanium işlemcileri hakkında genel bilgiler verildi. Sunumda en önem verilen şeylerden biri artık Intel' in bir sektör standardı olduğu ve diğer tüm üreticilerin de Intel' e tam destek verdiğiydi.

Bundan sonraki arada biraz çay içip birkaç tatlı atıştırdım, aslında atıştırdım denemez çünkü açlık seviyemden dolayı adeta saldırdım.

HP ? Datacore - 12:~

Birinci salonda Datacore' un For Otosan Case Study' si tadında bir şey vardı ama tabii ki girmedim çünkü esas önem verdiğim sunumlardan biri vardı diğer salonda, İş Sürekliliğinde Güvenliğin Yeri.

Orada bir güvenlik uzmanı olarak bulunuyordum, felaket planlaması, iş sürekliliği ana bilimdalım değil ancak ciddi derecede güvenlik, data güvenliği ile ilişkili bir konu. Dolayısıyla bu sunum en çok ilgimi çekendi.

Salonda ön taraflarda bir yerde yerimi aldım. Sunum hafif amaçsızdı, teknik bir şey olmasını zaten beklemiyorduk ama sunumda klasik data güvenliğinden bahsedildi.

Ek olarak içten ve dıştan gelebilecek ataklarda içten gelen atakların daha çokta olduğu gibi klasik mevzulardan. Aslında sunumdan çıkardığımız en iyi şey tüm sunumlarda da belirtilen felaket planlaması deyince sadece firma binasında yangın çıkmasını ya da bir saldırganın dataları silmesini anlaşılmaması gerektiğiydi.

Bu arada belirtmek isterim HP' nin kurumsal görselliği her zamanki gibi şahaneydi, tüm firmalar arasındaki en kaliteli Powerpoint sunumlarına sahiptiler.

Prolink ? Datacore - 13:30

Harika açık büfe bir yemek ve tatlıdan sonra en güzel sunumlara doğru yelken açtık. Karşımızda Datacore Legato Xtender Çözümleri ve Prolink NetVault, The Multiplatform Bakcup Solution sunumlar vardı. Büyük bir seçim hatası yaptım ve Prolink sunumuna girdim.

Aslında sunum bir harikaydı sanırım sunan hanımefendinin adı Nanho' ydu. Çok güzel bir sunum yaptı. - öğleden sonraki bir çok sunum ingilizceydi-. Tanıtımını yaptığı program *nix, Mac, Windows platformlarını içeren geniş networklerde komple backup çözümleri sağlıyordu. Gerçekten güçlü bir araç. Ek olarak sektör standardı her türlü database' in MailExchange serverların tam ve detaylı backuplarını alabiliyordu.

Programın can alıcı bir noktası da tamamen tek CD de gelmesi ve bir eğitim gerekmeden vasat bir IT personelinin kullanabilmesi.

Bu sunumu bitirip diğer salona gittiğimizde harika bir konu kaçırdığımızı gördük, Legato http://portal1.legato.com/ firmasının MailXtender programı. Program e-mailların real-time yedeğini aldıktan sonra istenildiği zaman istenilen mailbox istenilen dataları anında geri getirilebiliyor. Ancak programın esas vurucu yanı dataların modifiye edilip edilmediğini de tutması ve iddialara göre bu e-maillar daha sonradan kanuni herhangi bir durum olduğunda resmi makamlarda kullanılabiliyor. Türkiyede şu an geçerli değil sanırım.

Aslında tam biz girdiğimizde bu konuları ve Türkiyede ki kanuni konuy uanlatıyordu ancak biz ucuna yetişebildik. Daha sonradan da incelemeye vakit olmadı.

Datacore ? Sun - 14:30

Saat iki sularında Datacore Netapp ve Gantek / Sun sunumları vardı. İtiraf ediyorum ki sadece ingilizce olduğundan dolayı NetApp sunumuna girdik.

NetApp Orta Doğu ve Afrika sorumlusu Eli Lopez tam anlamıyla dehşet bir sunum yaptı. Konferans boyunca en beğendiğim iki sunumdan biriydi. Bildiğiniz gibi NetApp sadece storage sistemleri geliştiren büyük bir firma. Yanılmıyorsam 36.000 kişi gibi bir çalışan sayısı var.

Bu sunumun en güzel tarfalarından biri de Eli Lopez in reklamdan çok bilgi dağıtmasıydı. İstatsitiklerle iş sürekliliğinin önemini anlattı, disk bazlı bakcup ve tape backup karşılaştırmalarını yaptı.

Disk bazlı çözümler tabii ki çok daha hızlı, tape backup ta restore süreleri günleri bulurken disk bazlı çözümlerde çok büyük datalar bile çok kısa süreler içerisinde geri döndürülebiliyor. Tabii bu noktada lokasyonun backup yöntemine etkisi konularına da değinildi.

Mail Yahoo http://mail.yahoo.com NetApp tarafından destekleniyor ve Eli Lopez' in verdiği bilgiye göre haftada 3,5 TB (3500 GB) kadar büyüme gösteriyor. Bu tabii ki inanılmaz bir boyut.

NetApp' in konusunda çok güçlü olduğu su götürmez, ben ikna oldum.

Eli Lopez, Jennifer Lopez ile olan ilişkisini açıklayarak sunumu bitirdi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts