İçeriği Ücretlendirmek

28-4-2003

Bir çok dergi gazete güncel içeriklerini online olarakta sunuyorlar. Ancak tabii ki kurumsal stratejilerine önem vererek zaman zaman ücretli üyelik, zaman zamansa tamamen ücretsiz olarak bu hizmeti veriyorlar.

Zaman Gazetesi tüm içeriğini webde ücretsiz yayınlarken Cumhuriyet Gazatesi ücretli yayın uyguluyor. Aynı zamanda Bilim Teknik dergiside Cumhuriyetin kulvarında ücretli olarak online okunabiliyor .

Radikal Gazetesi de ücretsiz içeriğe güzel bir örnek. Gazetelerin bugün içeriklerini ücretle sunmaları gerçekten orjinal. HaberTurk, NTVMSNBC gibi kaynaklar varken bunlara para ödemek ilginç tabii ki.

Bunun yanında esas internette para eden içerik teknik ve spesifik konular. Ne kadar bu konularda da gönüllüler tarafından hazırlanmış yada reklam ile desteklenen kurumsal siteler olsa da gerçek içerik bazen ücret gerektiriyor. Bir de basılı yayın olup spesifik olan konular var. IT Business Weekly bunlardan sadece birisi. ITBW şu an ücretsiz olsa da ücretli yayına geçeceği herhalinden belli. Aynı şekilde daha da spesifik ve özel içerik sunan Windows & .Net Magazine var ve ücretli yayın sunuyor. Dergileri .pdf formatında download edebiliyorsunuz. Burada da iki nokta var sadece siteden üye olup belli makalelere ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz.

Online ücretli yayıncılık konusunda ASP Today bence çok iddialı ve başarılı olanlardan. İleri seviye ASP, XML, ASP.net makaleleri sunan site bugün itibarı ile 1050 den fazla makale sunuyor. Bu makalelerin bir çoğuda bir eşine daha rastlanmayacak cinsten. Dolayısıyla bu tip sistemlerde müşteriye gerçek bir şeyler sunmanız gerekiyor.

İkinci bir konu ise bu sistemlerin güvenliği, sistemlere basit yöntemler ile sızılıp bilgiler ele geçirilebilir ve ürün tamamen dijital olduğundan çok büyük riskleri de yoktur.

İçeriğe para ödeme üzerine bir kaç makale;
İçeriğe ödenen ücret üzerine bir istatistiksel bir araştırma
İlgili bir makale [clickz.com]
İçeriğe Para Ödemek [turk.internet.com]

Recent Blog Posts

See all of the blog posts