Hukuk Kurultayı 2008' in Ardından

11-1-2008

Hukuk Kurultayı 2008' de olacağımı yazmıştım. Nitekim, gittim, geldim ve başımda ciddi bir ağrı ile ofisimden hayatıma devam ediyorum. Yanlış anlaşılmasın ağrının nedeni Konferansın kendisi değil, yolculuk, uyku dengemin bozulması ve sağlığımın bu aralar naneyi kapmış olmam.

Herşeyden önce konferansı organize eden Ankara Barosunu kutlamak lazım, çünkü her açıdan mükemmel bir organizasyondu. Konferansın sunumları ve içeriği hakkında çok fazla yazamayacağım, çünkü sadece bir gün orada bulunabildim ve ek olarak zaten bir çok kanuni konuyu anlamıyorum.

Banka Kartları ve güvenlik konusunda ilginç diyaloglar yaşandı. Turk.Internet.com dan Füsun Nebil hanım harika bir Türkiye interneti ve sansür / filtreleme tarihçesi verdi. Muhtemelen Türkiye de bu şekilde bir analizi yapabilecek ender kişilerden. Bunun yanında artık web sunucularda web server logları tutulma zorunluluğu olduğuna dair dedikodular duydum.

Normalde pek Ankara' da işi olan biri değilim, Ankara' yı da sevmem ama Ankara da olunca ve hukuk, bilişim konularında eşi dostu görünce inanılmaz dedikodular duyuyorsunuz. Maalesef malum nedenlerden dolayı hiç birini anlatamıyorum ama bir çok alanda kurumsal ve devletsel boyutta bir sürü yeni olay öğrendim, ilginç ve eğlenceliydi. Sonuçta konferanslar bunun için değil mi?

Bunun yanında bir çok dehşet yabancı konuşmacı vardı, şanslı olarak ben Erasmus Üniversitesinden Prof. Richard de Mulder ile birlikte aynı uçakla döndüm ve konferansta da sohbet etme şansımız oldu. Ciddi derecede zeki ve bilgili birisi.

Peki ben ne yaptım?

Açıkça söylemek gerekirse en iyi vakit geçirdiğim konferans ama aynı zamanda kendi sunumum açısından en kötü geçen konferans oldu.

MacBook' umu zaten sevmiyordum artık resmi olarak nefret ediyorum, çünkü DVI dan VGA çevirecek kablomu unutmuşum ve koca Sheraton Convention Center' da da bu kablo yokmuş, tüm prezantasyon gerçek demolara dayandığından sunumu yapamadım.

Bu durumda Av. Ali Osman Özdilek kendi konuşmasını yapıp arada da teknik konuları bana pasladı, bir nevi durumu kurtarmış olduk. Ancak o kadar vakit harcayıp sunumumu yapamamış olmak, ve altında spor ayakkabı ile o kadar insanın karşısında salak gibi dikilmek pek eğlenceli değildi açıkçası. En kötüsü ise bütün bunların gene benim salaklığım yüzünden olmuş olmasıydı.

Özetle süper bir organizasyonda, güzel vakit geçirip, sunum yapamadan döndüm. İşte karşınızdayım...

Bu aralar pek keyfim yok, bir kaç projem yerlerde sürünüyor, onlara eğilmeye başlayacağım. Dolayısıyla bu ay bu sitede pek bir şey göremeyebilirsiniz. Saygılar, öptüm.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts