HD Oyun Oynamak ve HDTV Hikayesi

8-8-2007

Hd-ready HDTV hikayesi uzun süredir piyasada. HDTV bizim gibi bilişimciler için çok basit bir teknoloji. En amele tabir ile yüksek çözünürlük ile televizyon izleme işlemi. Dolayısıyla datada (yayın) daha çok yer kaplıyor tabii ki.

Hemen tahmin edebileceğiniz gibi HDTV için 3 gereksinim var.

Bir örnek ile şu şekilde Blueray DVD - HD kalitesinde film izleyebilirsiniz :

Mesela bu şekilde 1080i TV' de 1920 x 1080 çözünürlük ile film izleyebilirsiniz, Evet etkileyici! Özellikle de NTSC ve PAL' ın max. 720 x 540 gibi rezil çözünürlüğünün yanında.

Blu-ray ve HD DVD Nedir ?

Blu-ray ve HD DVD, HD kalitesinde video taşıyabilen DVD formatları. Özetle bunlar aynı işi yapıyor ancak formatları farklı. Şu an bu sektörde ikisi de liderliği kapmaya çalışıyor. Tarihsel olarak bakınca karşımızda bir Alfa - Beta video kavgası var. Bu da son kullanıcı için bayağı kötü. Şu an bence Blu-ray biraz daha avantajlı çünkü Playstation 3 konsolları Blu-ray DVD leri oynatabiliyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bir çok monitör zaten HD kalitesini desteklemekte ancak muhtemelen kimsenin evinde Blu-ray ya da HD DVD player yoktur. Çünkü fiyatları 400$ ve yukarısında.

 

HD Televizyonlar niye yalan ?

İlk sorum son iki sene içerisinde yeni bilgisayar alanların kaçı x64 (64 bit) işlemci kullanıyor? İkinci soru ise şu: Bu x64 kullanıcılarının kaçının x64 işletim sistemi var?

%10 veya daha azı diyebilirim, bu oran gittikçe yükseliyor ama komik olan şu; bugün donanım marketine gittiğinizde x86 (32 bit) işlemcileri piyasada bile bulamıyorsunuz. HDTV lerde de durum benzer.

Donanım üreticileri pazarı canlı tutmak için HDTV yi körüklüyor ve yeni TV leri genelde LCD - HD Ready üretiyorlar ancak HD olarak izleyecek materyal piyasada yok!

 

HD izlemek için olasılıklarınız

  1. Blu-ray DVD veya HD DVD Player satın almak (Çok pahalılar)
  2. HD Yayın yapan broadband firmalardan yayın almak (Çok az HD yayın ve kendini tekrar etmekte)
  3. PS 3 konsol alıp Blu-ray film izlemek
  4. Xbox 360 konsoluna HD DVD player bağlamak
  5. Bilgisayarınızı HDTV' nize bağlamak ve Divx formatında ama HD kalitesinde filmler izlemek

Bunlara ek olarak unutmamak lazım ki piyasada HD kalitesinde DVD filmde yok! 50.000' den fazla film arşivi olan Blockbuster' da sadece 150 tane Blu-ray ve 117 HD DVD var. Lovefilm de çok farklı değil.

Özetle yukarıdaki gereksinimleri karşılasanız bile zevkinize göre DVD bulup izleyebilme şansınız da gayet az. Zaten bu filmlerinde %60' ı klasik popüler filmler. Hafif bir sinema sever zaten bu %60 ı izlemiş olacaktır.

 

HD Oyun Oynamak

Anladık ki HD film izlemek pek kolay zanaat değil, peki oyun oynamak?

d_colin_dirt1 Bildiğiniz gibi piyasadaki iki büyük oyun konsolu HD gaming zevkini bize sunuyor. Playstation 3 ve XBox 360. Detaylara girmeden söylemek lazım ki Playstation 3 grafik olarak XBox 360 a göre çok daha fazlasını sunuyor. Çıkış tarihlerine bakınca bunu tahmin etmek zor değil tabii ki. Özetle bu iki konsoldan birine sahipseniz ve en çok 8ms response time ile bir LCD veya Plazma HD Ready TV' niz varsa keyifle HD oyun oynayabilirsiniz (eğer LCD mi Plazma mı alayım diye sorarsanız hemen söyleyeyim 50" altına LCD, üstüne ise iki defa düşünüp plazma).

Şu bir gerçek ki;

Konsol oyunlarının %90 u salaklar için tasarlanıyor

O yüzden biz konsol oyunlarından haz etmiyoruz ve eski dostumuz PC ile oyun oynamak istiyoruz.

41DXTKY902L._AA280_ Eğer hafiften modern bir ekran kartınız ve güzel bir kablonuz varsa bu gayet basit bir işlem. Ben kendi testlerimi Nvidia Geforce 8800 OC Edition ile yaptım. Bu kartta 2 DVI bir de S-Video çıkışı var. Muhtemelen televizyonunuza S-Video dan çıkış vermek kolay olacaktır ancak S-Video yüksek kalitede data taşıyamadığından kaliteyi kaybedeceksiniz.

Yapmanız gereken bilgisayardan DVI ile dijital çıkış alıp, Televizyona da HDMI ile dijital girdi vermektir. HDMI - DVI çeviriciler var ancak bunun yerine ben DVI - HDMI kabloları tavsiye ederim. 15m den sonra kablolardan tam verim almak sorun olabilir ek olarak kabloların fiyatları da belli bir uzunlıuktan sonra sıçrama yapıyor.

Bu kablo ile bilgisayarınıza TV' nizi bağladıktan sonra Nvidia Control Panel' inden görüntü ayarlarını yapabilir ve aynı çift monitör gibi TV' nizi kullanabilirsiniz.

Oyun olarak ben Colin McRae Dirt' ü denedim shader 3 desteği isteyen mükemmel grafikleri olan bir oyun. Fena değildi. Görüntü süperdi ama klavye ile TV ye bakarak oyun oynamak resminizi sözlükte angutun karşılığı olarak görmek gibi bir şey, salak bir eylem. O yüzden bir ara Playsation controller' ını (bir nevi coistik, coistik deyince de akla direk street fighter geliyor!) PC' ye bağlamaya yarayan aparatlardan alıp onunla test etmeyi düşünüyorum.

 

Son olarak HD Kalitesi Üzerine Örnekler

Ben Pirates of the Caribbean, bir kaç örnek ve Lost' un bir bölümünü bilgisayar üzerinden TV' ye görüntü vererek HD olarak izledim, kalite gerçekten çok daha iyi, ek olarak kablo ve yayın çıkışından dolayı bir kalite kaybı farkedemedim.

Aşağıdaki bir kaç sitede HD Video Örnekleri var direk download edebilir ve izleyebilirsiniz.

Bu örnekler monitörünüzde de yüksek kalite veredektir, dolayısıyla bunları izleyebilmek için HD TV den izlemeniz gerekmiyor.

Bu arada hatırlatmam gerekiyor bir HD DVDRip' ler yüksek kaliteden dolayı ortalama 7-8 GB!

Recent Blog Posts

See all of the blog posts