Hayat Nasıl Gidiyor…

23-1-2010

Soran olmadı ama ben söyleyeyim…

Bu aralar yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bunların başında "pazarlama" geliyor. Bu konuda kazmayım hala da aynı şekilde devam ediyorum, bu benim için gerçekten sıkıcı bir iş. İnsan ilişkileri ile aram bir noktaya kadar iyi ama onun dışındaki konular gerçekten sıkıcı… Neyse bu işi daha uzman birine devredene kadar cezamı çekeceğim galiba.

Software Project Survival Guide (Pro -- Best Practices)

Organik gelişmiş bir yazılımı ticari hayata sokmanın etkisiyle gelmiş geçmiş en iyi programlama kitabı olan Code Complete’ in yazarı Steve McConnell’ ın Software Project Survival Guide’ ı okumaya başladım. Biraz eski, bazı şeyler benim uğraştığım projelerle ve yapılarla tutmuyor ama çok ilginç bilgiler var. Steve’ in en sevdiğim yanlarından biri çok fazla gerçek data ile anlattıklarını destekliyor olması. Yani bazıları gibi oturduğu yerden üretmiyor ya da kendilerinin başından geçen bir olaydan yola çıkılarak olayı genelleştirip sonuçlara varmıyor.

Steve’ in adam gibi blog yazmaması ve artık bir “iş adamı” olması bizim için büyük kayıp. Eğer yazılım işi ile uğraşan her kişi bir defa Code Complete’ i okusa ve uygulasaydı muhtemelen dünyadaki yazılımın kalitesi %15 ya da daha fazla yükselme gösterirdi. Neyse özetle Code Complete güzel bir kitap. Steve hakkında son bir not, eğer kitap yazsaydım herhalde o tip bir aksan ile yazmak isterdim, tam anlamıyla harika.

Hayatımın nasıl gittiği ile ilgili bir özet geçecektim ve farkettim ki son zamanlarda başıma gelen en ilginç seç Zuma’s Revenge’ te 50. level’ e geçmiş olmam! Onun harici sanırım işkolik ve internet kolik olmuş durumdayım. Twitter, FriendFeed ve Email kontrol oranım sağlıksız bir şekilde yükseldi.

Arada oturup yazmak istiyorum ama yazmak çok zor, daha doğrusu iyi yazmak çok zor. Yazmak için de bir şey yapmak gerekiyor, bu aralar yaptığım şeyleri yazmak da çok zevkli bir iş değil. Ya da zaten yazılmış şeyler. Neyse hiç yoktan nasıl bir şey yazamadığımı yazarak ve koca yazı boyunca aslında anlamlı hiç bir şey söylemeyerek bir blos postunun daha sonuna geldim...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts