Hatayla Yaşamak ve Sorun Çözmek

26-2-2007

Yazılımcı olarak ana işlerimizden biri sorun çözmek, hata çözmek. Uzun süredir üzerinde çalıştığım iki yazılımın ikisi de aynı altyapı üzerinde çalışıyor ve aynı multithreading sistemini kullanıyordu.

Ancak bu threading sisteminde tespit edemediğim ve stabil olmayan hatalar çıkıyordu (evet efendim, hatanın da stabili makbüldür). Multithread programlama ne kadar zevkli olsa da bir o kadar da hataya açık. Özellikle de threadların bazı dataları paylaşmanız gerekiyorsa ve memory hakkında endişeleriniz varsa.

Ne kadar üzerinde durup yeni yamalar yapmaya çalışsam da "altın kural" lardan birine daha fazla karşı duramadım.

Bir kod bloğu çok sık hata üretiyorsa onu düzeltmek yerine baştan yazın

Nitekim yeni bir sistem yazdım, teoride çok iyi olmasına rağmen pratikte bir kaç ufak hata ile karşılaşmaya başladım. Uzun vakit harcamama rağmen gene tıkandım ve klasik yöntemlerimden birine başvurdum,

Hatayla yaşamak

Hatayla yaşamak basit bir şekilde işe ara vermek ve o koda bakmadan hayata devam etmek. Ancak o hata hep sizinle olmalı. Bundan sonra bir arkadaşınızı arayabilir ve sohbet edebilirsiniz, banyoya girebilirsiniz, dışarıda biraz dolaşabilirsiniz, film izleyebilirsiniz veya hayatının anlamının kırmızı benekli top olduğuna dair kanıtlar arayabilirsiniz.

Kendinize maksimum 1-4 gün verin, genelde sorunu çözeceksiniz. Eğer sorun tasarım ile alakalıysa daha uzun sürebiliyor şahsi deneyimlerime göre.

Bu konuda daha önceden de yazmıştım - Şimdi 10' dan geriye say, Bak özünü buldun - ama dayanamadım tekrar yazdım.  Şu an üzerinize afiyet it (kendisi halk arasında köpek hayvanı olarakta bilinir) gibi çalışan bir multithreading sistemim var.

Bir de o makalede Hüseyin dostumuz şu linki vermişti buraya onu da ekleyelim,

Sıra dışı sonuçlar

Recent Blog Posts

See all of the blog posts