Hastası Olduğum Film Sahneleri

6-4-2008

Süleyman hocam beni mimlemiş, ben kaçırmışım zaten konu o kadar güzel ki o mimlemese bile ben kendime yamayacaktım bu mimi.

İlk Sahne, favori filmimden geliyor.

Fight Club - Veteriner olmak isteyen kasiyer,

Tyler, bir süpermarkete girer kasiyeri silah zoru ile dışarı çıkartır ve cüzdanını alır, sonra aşağıdaki diyalog gelişir. Özetle Tyler bir kasiyerin kafasına silahını dayar ve kasiyerlik yerine önceden ne olmak istediğini sorari. Ve eğer 6 hafta içerisinde olmak istediği şey için çalışmıyorsa geri dönüp onu öldüreceğini söyler. İşte hayatınız üzerinde gerçek bir etkisi olması gereken bir film sahnesi. Bu kadar zekice ve yalın.

TYLER : What did you wanted to be, Raymond K. Hessel?
TYLER : The question, Raymond, is what did you want to be?
KASIYER :  Veterinarian! Veterinarian!
TYLER : Animals.
KASIYER : Yeah, animals and s-s-s....
TYLER : --Stuff, yeah I got that. That means you have to get more schooling.
KASIYER : Too much school.
TYLER : Would you rather be dead? Would you rather die? Here? On your knees? In the back of a convenient shop?
KASIYER : Nooo!
Tyler silahını indirir.
TYLER : I'm keeping your license. I'm going to check on you. I know where you live. If you aren't back in school and on your way to being a veterinarian in six weeks, you will be dead. Now run on home.
Kasiyer koşmaya başlar, Tyler arkasından bağırır...
TYLER : Run, Forrest, run!

 

8mm, Çünkü yapabiliyor,

8mm, Nicholas Cage' in başrolde olduğu süper bir filmdir. Filmin sonunda dedektif olaya açığa kavuşturur ve adam bir insanın neden böyle bir şey yaptığını sorar. Cevap basittir "Çünkü yapabiliyor.". Para, doyumsuzluk ve neden üzerine inanılmaz bir noktadır. Aynı filmde diğer bir dikkat çekici sahne ise kızı öldüren "makina" isimli adamın sadece zevk için bunu yaptığını anlattığı kısımdır.

WELLES : A man like Mr. Christian, a great man... all his money, all his power... a man who attained everything there was to attain... Why did he buy a film of some poor,lost girl getting butchered?
LONGDALE : Isn't it incredibly obvious?
WELLES : Enlighten me.
LONGDALE : Because he could.  He did it because he could. What other reason were you looking for?

Kapıcılar Kralı - Sen de ...

Kapıcılar Kralında iki inanılmaz sahne vardı, birincisi çocuklardan biri lolipop ister, cevap :

İkincisi ise gerçekten mükemmeldir, anlatılacak gibi değil izlemek lazım. Küfür vs. gibi şeylere gülmem genelde salak gelir bana ama bu inanılmaz bir performans. Buradaki videonun 1:40' ında başlayan kapıcı ile karısı arasındaki diyalog(!) süperdir. Kemal Sunal filmlerin bir büyüse var herhalde, iki olayda gayet basit ancak özellikle ikincisi yıllarca güldüğüm bie sahnedir, oradaki ses tonu, mimiği ifade edilemez şekilde iyidir.

Bu kadar. Aslında çok fazla film izleyen biri olmama rağmen bunlardan başka pek aklıma gelen kayda değer bir şey yok. Serbest mim uygulamasına devam, ek olarak siteye yazamam üşeniyorum ya da blogum yok diyorsanız yorumlara da yazabilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts