HalfLife 2' nin kaynak kodları çalınmış, Peki sorun ne ?

4-10-2003

Uzun süredir geliştirilen HalfLife 2'nin kaynak kodları bir IE açığından yararlanılarak girilen sistemden çalınmış.

Firma güvenlik politikası gibi geyiklere girmeden ben daha çok lokal ve uzak Half Life kodu çalınmış, Yazık Valve (HL yi geliştiren firma)' ye geyiklerine değinmek istiyorum.

Konuyu bir özet geçelim;
Uzun süredir geliştirilen HalfLife 2 yeni bir oyun motoru ile çıkıyordur. Dolayısyla oyunun çalınması kadar motorun çalınması önem taşıyor. Half Life 2' nin resmi sitelerinden birinde  (http://www.halflife2.net/forums/showthread.php?s=&threadid=10692) adresinde kodun çalındığı doğrulandı.

Kaynak kodları çalınan ilk oyun Half Life değil ancak gerçek şu ki kaynak kodu çalınan en ciddi oyunlardan biri. Bilinen şu ki oyunun temel yapıtaiları çalınmış, fizik motorları, ses sistemi, ana motor vs.

Lokal Tartışmalar;
Geek kültürüne (yanlış anlaşılmasın gayet olumlu bir anlamda kullanıyorum) Türkiyede güzel bir şekilde katkı veren Fazlamesai' de (takip etmeye çalışırım) konu hakkında bir yazı gördüm,

Başlık : "HL2 - Kötü Son..."

İlginç, demekki bir programın kaynak kodları çalınınca o program için kötü bir son oluyormuş. Ne zaman açık kaynak kodlarının bizi daha ileriyi götüreceğini farkedeceğiz tam bilemiyorum.

Zorla açık-kaynak kod olmuş bir yazılım var karşımızda, Ne mutlu :)

Şimdiden bir kaç kişi bug bulduğunu iddia etmeye başladı, Hatta kodun içerisinde GPL lisansına ait kodlar bulunduğu bile iddia edildi.

Kısaca bu olayın anlamı çok daha güçlü modların yazılacağı, hatta belki de alternatif Half Life' lar ile karşılaşacağımız anlamına gelebilir.

Hiç bir firma herhangi bir yazılımın kaynak kodlarını alıp ardından da bunu ben geliştirdim diyerek ortaya çıkmaz, bir kaç örneği gerçekleşti ve hüzünle sonuçlandı. Yani bu olay üzerine güzel yada ilginç bence daha iyi tanımlar. Kaynak kodlarla ilgilenenler için P2P lerde bir arama yapmalarını tavsiye ediyorum.

Kaynak kod E-donkey Adresi şu olabilir;
ed2k://|file|Half.Life.2.[Hacked.Source.Code].rar|136724320|31C48FC3DC125C08C00EC00D60698A52|/

Anahtar Kelimeler bunlar olabilir;
"half life source code"

İlgili Kaynaklar;
BBC News
FazlaMesai
Games.Slahsdot

Recent Blog Posts

See all of the blog posts