Hafta Sonu Ev Medya Projesi

23-3-2008

Bu hafta sonu bir günümü televizyonumu ve dijital dosyaları adam gibi ayaralamaya ayırdım. Eksiklerim, yapmam gerekenler şunlardı;

PlayStation 3' e hızlı dosya aktarmak

Normal olarak en hızlı data aktarma yöntemi USB disk gibi bir flash bellek çözümü kullanmak. Ancak bu çözümdeki sorun her yeni dosya aktarmak gerektiğinde bunu fiziksel olarak yapmanız gerektiği bu da çok sıkıcı bir durum tabii ki. Media Serverların sorunlarından bahsetmiştim dolayısıyla bize daha temiz bir çözüm gerekiyordu. PS3' ün web browser' ı ve webden download edebilme özelliği var, dolayısıyla ben de localde bir web server kurmaya karar verdim.

Önce standalone küçük bir web server yüklemeyi düşündüm, daha sonra güzelk pratik bir şey bulamayınca IIS kurdum. Medya dosyalarımın olduğu klasörü 80' inci porttan açtım ve ek olarak "Directory Browsing" i de aktif hale getirdim. Bu sayede PS3 ile IP adresime bağlandığımda direk olarak tüm medya dosyalarının olduğu klasörü açıyor ve istediğim dosyayı download ediyorum. Download hızı 15-20 M civarında, hala yavaş ama eskisine göre 10 kat kadar daha hızlı.

Ek olarak bu sayede Medya klasörüne koyduğum tüm yeni dosyalar otomatik olarak paylaşılmış oluyor.

Video Encoding / Transcoding

İkinci sorun ise PS3' ün anlamadığı formatları MPEG4, XVid codeclerine çevirmekti. Bunun için iki tane güzel yazılım buldum;

  1. PS3 Video 9
    Bu yazılım internet olmadan çalışmayacağını iddia etmesine rağmen benim için çalıştı, internete bağlanmaya çalışıyor, o kadar parlak bir yazılım da değil.
  2. XViD4PSP
    Gayet pratik WPF kullanılarak geliştirilmiş bir yazılım. Kullanımı gayet pratik ve detaylarına inebiliyorsunuz. Verim alabilmek için içerisindeki X264.exe yi güncellemeniz gerekebilir.

Maalesef transcoding gayet yavaş bir işlem CPU hızınıza ve kaliteye bağlı olarak işlemler bayağı uzun sürebilir.

Altyazıları Video' ya Gömmek

PS3 ek altyazıları tanımıyor, altyazıları videolara gömebilmek için 2 pratik yol var.

  1. XVid4PSP yi kullanarak altyazıyı eklemek,
  2. VirtualDub + Subtitler + SRT to SSA Converter ile altyazıları eklemek.

İkisi de gayet yavaş çözümler maalesef.

Dosyaların İsimlerini Düzeltmek

Burada eskiden kullandığım bir yazılımı kullandım tekrar Flexible Renamer , süper derecede kullanışlı ve gelişmiş bir toplu isim değiştirme aracı.

Bunları hallettim, şimdi gideyim de Lost' un 8' inci bölümünü izleyeyim...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts