Hack & Slash Development

23-8-2008

Bu aralar bayağı boktan yazılar yazıyormuş gibi hissediyorum* ama Quantity always trumps quality ve dibi görmeden göğü görmek mümkün değildir diyerekten kendimi avutuyorum**.

Bir kaç gün önce BSQL Hacker' ı yayınladım. BSQL Hacker yaklaşık 4-5 sene önce yazmaya başladığım bir yazılım. Başladığımda basit bir kod parçasıydı, yaklaşık bir sene önce çeki düzen verip bir çok kısmını tekrar yazmaya ve global bir formata oturtmaya çalıştım. Şimdi ciddi bir yazılım olma yolunda.

Yazılımın çıkışı bu şekilde organik olunca geliştirme süreci biraz tuhaf bir hal alabiliyor. Benim için BSQL Hacker' ı geliştirmek The Cool Cam gibiydi. Yüzlerce bug varken ben yeni özellikler ekledim, çünkü bug temizlemek ciddi derecede sıkıcı bir işken yeni ve "cool" bir özellik eklemek çok daha eğlenceli. Her ne kadar yazılımı yayınlayıp, kaliteli bir şekilde dağıtmayı istesem de bu yazılım Afrika' daki aç çocukları doyurmayacağından eğlence kısmı benim esas dinamom oldu.

Yazılımda genelde temel sorunu çözmek yerine bug' ı çözdüm, bu rezil bir yöntem ama gel görki saatler değil dakikalar harcayarak süper bir şey değil ama çalışan bir şey çıkartabiliyorsunuz.  Ama siz siz olun Never debug standing

 

* "Sadece bu aralar mı?" dedi biri?, ayıp, ayıp.
** Bu noktada Chuck Palahniuk - Choke' taki dibe vurma konseptini de irdelemek lazım.
*** Kendime blog postlarında en fazla "obscure referanslar" gönderen blogcu seçiyorum, eski yazıların bir kısmındaki göndermeleri ben bile anlayamıyorum!

Recent Blog Posts

See all of the blog posts