Güvenlik Eğilimli Linux Dağıtımları

11-9-2004

Almanya orjinli Knoppix live linux dağıtımı kavramının bilinen ismidir. Ancak knoppix' ten sonra hemen hemen hepsi gene knoppix tabanlı olmak üzere bir dizi live linux dağıtımı (distribution) çıkmıştır.

Kısaca Live Linux nedir ?
Basit şekilde bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmeyen ve sadece bir CD (veya benzer bir medya)' den boot edilerek kullanıma anında hazır olan, RAM üzerinde çalışan linux dağıtımı.

Benim sevdiğim örneklerden biri Damn Small Linux ( 50mb. ) dir. Esas konuya dönecek olursak;

Güvenlik Eğlimli Bazı Linux Distorları;

 1. WHoppiX - Whitehat Knoppix
  Bu distornun özelliği inanılmaz bir exploit arşivine sahip olması. Güncel olarak yeni exploitlerde distroya ekleniyor. Ek olarak bir exploit altyapısı sistemi olan metasploit framework ile birlikte geliyor.
 2. Knoppix STD - Security Tools Distribution
  Bu dağıtımı şahsen çok seviyor ve kullanıyorum. WHoppiX gibi direk saldırı mantığında değil daha vulnerability assesment ve penetration testing anlamında faydalı araçlar ile geliyor. İçerisinde nmap, nmapfe, bir dizi TCP Tunnels (http tunnel vs.), antivirus (clamav vs.), Forensic Toolkit (Autopsy vs.), netcat, cryptocat vs.. Ek olarak exodus gibi web güvenliği penetration testing kısmında kullanılabilecek faydalı toollarda içeriyor. Tam liste.
 3. Local Area Security
  Bu da en şık distro. İçindeki araçlar gayet güzel. Bu distroyu da bizzat kullanmışlığım var. Ancak Knoppix-std ye göre çok daha az / yetersiz paket içeriyor. Örnek olarak Knoppix-STD de büyük bir zevkle ARP Poisoning yaapabileceğiniz ettercap varken bunda sadece dsniff var ki şahsi seçimim direk ncurse desteği ile derlenmiş ettercap olacaktır. Aynı şekilde web güvenliği konusunda neredeyse hiç bir program yok. Tam Liste
 4. PHLAK - Professional Hackers Linux Assault Kit - Whoooo
  PHLAK gene kullanmadığım distrolardan biri ancak güzel bir şeye benziyor. İçindeki araçlarda gayet güzel. Tam Liste Ek olarak bu da Ekran Görüntüleri.

Diğer Dağıtımları (detaylı açıklama henüz yok)

Live Linux Distorları nasıl kullanabilirim ?
Bu potasniyel ve basit soruya hemen cevabımızı verelim. Bu dağıtımların sitelerinden .iso uzantılı image dosyalarını indirip Neor vb. gibi bir program ile CD olarak yazın. Burada önemli bir nokta iso dosyasını CD yazma programınız ile açın ve yazın. Bazı CD yazma programlaroına iso dosyalarını sürükle bırak yaptığınızda salak sonuçlar alabilirsiniz. Bu işlemden sonra bilgisayarınızın açılışta CD yi kontrol ettiğinden emin olun ve bilgisayarınızı CD den boot edin. Karşınıza Linux' ınız gelecektir.

Klasik donanımsal sorunlar konusunda;
Eğer mini Linux' ınız ilk yüklenme sırasında bir yerde çakılıyorsa, açılışta direk enterea basmak yerine komut olarak failsafe yazıp entera basın bu sayede bir çok otomatik tanım işlemini geçecektir. Bu knoppix bazlı dağıtımların bir çoğunda çalışır. Ek olarak knoppix noapmd gibi ek komutlarda mevcuttur bunlara da aynı ekranda F2 basarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak Linux Distrolarını çok mu seviyorsunuz ? Distro Watch ta sizi sevecek.

Eklemek istediğiniz distroları kendi yorumlarınızla yada sadece adresi ile gönderirseniz küçük bir liste toplayabiliriz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts