Güvenli Tatil Hazırlıkları

30-10-2007

Bu aralar pek yazamadım. Her zamanki bahanelerimim yanında yeni bir taneye sahip değilim, o yüzden burada bahsetmiyorum.

Önümüzdeki bir haftayı ülke dışarısında geçireceğim inşallah, ancak bir hafta boyunca internetsiz kalabilmek tabii ki pek mümkün görünmüyor. Her ne kadar internetten kopmamak RSS ve E-mail larımı okumak istesem de tatili otelde laptop' ımla birlikte geçirme gibi bir fikrim yok. Dolayısıyla laptop' ımı yanımda taşımıyacağım ve durumu da Pocket PC ile çözümlemeye çalışacağım.

Her ne kadar Pocket PC' min wireless desteği olsa da telefon desteği yok yani GPRS bağlantısını direk ondan yapamıyorum. Pek cep telefonu insanı olmadığımdan dolayı bluetooth desteği olan çok vasat bir Ericcson' a sahibim ve günlük 3YTL gibi uygun bir ücrete sahip GPRS hattım var.

İnternete Bağlanma

Tatil hazırlığı olarak geçen Cumartesi günümün bir kısmını bu kombinasyonları ve RSS ile e-mail' ımı güvenli bir şekilde bir araya getirme ile harcadım. 

Önce telefonumda bluetooth' u açtım, Pocket PC üzerinden Bluetooth Yöneticisi ile cep telefonumu internet çıkışı olarak tanımladım. Bu arada cep telefonumda Pocket PC' den gelen tüm istekleri kabul etmeye ve otomatik internete bağlanmaya ayarladım. Ek olarak aradaki bağlantıyıda şifrelemeye ayarladım ancak bu şifrelerin basit şekilde kırılabilir olduğunu ve çok vasat bir güvenlik olduğunu belirtmek lazım.

Dolayısıyla beklediğimden çok daha kısa bir sürede Pocket PC üzerinden internete bağlanmaya başladım.

Güvenli E-mail Erişimi

Pocket PC' den internete erişmek güzel ama iki sorun var. Birincisi güvenlik, ikincisi ise yüksek dozda e-mail trafiğini düşürmek. Spam buradaki dertlerimden değil, zaten spam filtresi var. Esas kafama takılan e-mail listeleri.

İki sorunu da çözmek için tatil için geçici bir e-mail hesabı oluşturdum. Saçmalık derecesinden uzun bir şifre seçtim ve normal hesabımda da bir filtre oluşturup sadece bana gelen (bu sayede mail-list ler toplu forwardlar beni es geçecek) e-mail ları bu yeni adrese forward' lemeye ayarladım.

Bundan sonra Pocket PC üzerinde ilgili ayarları mail okuyucuma girdim ve işlem tamam.

Dolayısıyla tatilim bitince güvenli bir şekilde bu e-mail hesabını silebilirim. Ek olarak tatil boyunca herhangi bir şekilde trojan veya hırsızlık gibi e-mail adresim çalınırsa bu gerçek hesabımı etkilemiyecek. Dolayısıyla hasarı küçük atlatacağız.

Bu arada POP3 erişiminin SSL üzerinden olduğunu belirtmeme gerek yok.

Pocket PC' de İnternet

İkinci sorun ise Pocket PC' de verimli internet kullanımı. Internet Explorer zaten yüklü ancak o kadar verimli değil. Bu yüzden bir kaç farklı tarayıcı yükledim.

IE fena değil, Opera Mini gayet güzel ama paralı. Deepfish tamamen beta ve pek işe yaramıyor. Bunun yanında Minimo ise güzel görünse de inanılmaz yavaş.

Mobil İnternet

Malum konu mobil internet olunca her siteyi çok güzel şekilde göremiyebiliyorsunuz ve basit işlemlere hızlı ulaşmak istiyorsunuz. Bu işlem için Google Mobile' ı başlangıç sayfam yaptım.

Ek olarak Google Reader ile RSS lerimi takip edebiliyor olacağım.

Bu site?

Tatilde olduğum süre boyunca yeni yazı yazma gibi bir fikrim yok ancak Okuduklarım kısmı güncellenmeye devam edecek. Dolayısıyla oradaki güncellemeleri takip edip hala hayatta olup olmadığımı öğrenebilirsiniz.

BSQL Hacker

BSQL Hacker' ı normalde bu hafta yayınlamayı planlıyordum ancak bir kaç detay yüzünden bir tatilden sonraya kaldı. Umarım tatilden sonraki bir iki hafta içerisinde yayınlayacağım.

İzlemede kalınız...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts