Güvenli Cep Telefonları

20-11-2003

Öyleki biz henüz basit ve pratik bir şifreleme olan PGP' yi efektif olarak kullanmazken, insanlar şifreli veri ile anlaşan telefonlar ile uğraşıyorlar.

Şaka bir yana teknoloji harika, Bildiğiniz gibi 1990 lı yıllardan bu yana Amerika devlet kanunen tüm telefonları ve iletişimi dinleme hakkına sahip. Ek olarak tabii ki inanılmaz sistemlerle kelime arama gibi otomasyonlarada sahipler. Bazı 3. dünya ülkelerinde ise bunun için kanun açıklaması yayınlamay bile gerek duymazlar.

Bu cep telefonunu üreten firma "biz diğerleri gibi devlet için özel açıklar bırakmıyoruz, Kaynak kodumuz açık isteyen gelip güvenliğimizi test edebilir" diyor ki biz paranoyaklar için çok güzel bir haber.

Şu an çifti (çift olmak zorudalar yoksa şifrelenmiş veri geri çevrilemiyor) 4000$ civarında, ancak bu ciddi bir gelişimin başlangıcı bence, maksimum bir sene sonra 750$-1000 gibi ücretlere alabiliriz.

Cep telefonlarının dinlenimi ve takibi bildiğiniz gibi normal santralleri dinlemekten çok daha basit. Direk wireless her transfer gerekli donanım ve yazılımla sniffing edilebilir. Kısacası sizi devletin dinlemesine gerek yok herkes basitçe dinleyebilir.

Kaynaklar;
Cryptophone
Yahoo - Reuters

Unutmadan Almanların kripto, güvenlik, açık kaynakkod, özgür yazılım, Microsofta olan bakış açıları çok takdir edilesi. Sanırım Hitler' in bıraktığı güzelliklerden biri.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts