Güle Güle Twitter ve FriendFeed

24-2-2009

Nedense ben bu süreçten çok fazla geçiyorum, her şey IRC ile başladı, daha sonra ICQ' ya geçti, sonra MSN, skype oldu vs. Ondan sonra IM olayından tamamen koptum. Bu süreç içerisinde forum kavramı bir dönem hayatımda oldu. Bu basit dönemlerde internette sosyalleşme de basitti.

Daha sonra Facebook ve MySpace gibi delilikler başladı ki Allah' a şükür Orkut' un ilk dönemlerinden dersimi almış olduğumdan onlara hiç bulaşmadan sıyrıldım. İnsanların okul arkadaşları ile, eski dostları ile diyalogunu bu tip bir platform üzerinden sürdürebilmesi her ne kadar kulağa çok güzel gelse de, o kişi okulda arkamdaki sırada otururken bile kendisi ile görüşmediğimden, bugün kendisini bir daha bulup neden görüşmek isteyebileceğimi bilmiyorum! Bu genel bir sorun değil bu benim sorunum, olayı yeterince sosyal ya da hümanist olmadığımı söyleyerek çözümleyebiliriz sanırım. Ya da diyelim ki yapılacaklar listemde on sene önceki arkadaşlarımın bugün hangi sosyal platformda kaç kız arakladığını takip etmek yukarılarda değil.

Bu dönem hala sürerken başka bir şey başladı, Twitter ve FriendFeed. Ben açıkçası Twitter' ı çok sevdim çünkü diyaloglar tamamen pasifti. Dolayısıyla dialogdan çok monolog vardı, bu da benim sevdiğim şeylerden biri. Ek olarak blog yazan biri olarak kısa şeyleri de paylaşmayı seviyorum ve bunun için de güzel bir platformdu. Yani microblogging dedikleri hadise... Twitter' da aktif olmaya başlayınca twitter' ın yapısı yetmez olmaya başladı, sonra bir çok kişi bana FriendFeed' i önerdi ve ben de ona geçtim.

Şimdi her zaman yaptığı gibi tarih tekerrür ediyor ve ben FriendFeed ile Twitter' dan da kopuyorum. Dolayısıyla diğer bir sosyal hoppalık maceramda bu şekilde sonuçlanmış oluyor.

Neden Kullanmıyorum


İnternet büzemeyeceğin milyonlarca ağızdan oluşuyor, dolaysıyla biz de büzmek yerine görmezden geliyoruz. Bu platformların hepsi kişisel veya markasal marketing için süper yerler ama herkesin bildiği iki gerçek var:

  1. Joey doesn't share food
  2. Ferruh doesn't do marketing

Recent Blog Posts

See all of the blog posts