Gmail, Adwords ve Kişisel Haklar

7-4-2004

Geçen hafta bol bol gmail (Google' un yeni ücretsiz 1GB mail hizmeti). En son Gmail hakkında güzel bir haberi visual experiments' ta, Merak konusu: GMail başlığı ile okuduk

Gmail de iki önemli nokta var birincisi adwords, ikincisi ise e-mailların sistemden silinmeyecek olması. İkincisi tabii ki daha tehlikeli bir konu.

Gmail' in TOS unda şu yazıyor;

"Residual copies of email may remain on our systems, even after you have deleted them from your mailbox or after the termination of your account", "E-mailinizi silseniz de, Hesabınızı kapasanız da e-mailların bir kopyası bizde kalabilir"

Bu tehlikeli bir şey ve bir çok ülkede kişisel hak ihlali olarak sayılıyor. Buna karşılık Yahoo! mail ve benzerleri e-malları tamamen sildiklerini kesin olarak belirtiyorlar.

Adwords' e gelirsek e-maillarınızın bir reklam sistemi tarafından taranılıp bunlarla ilgili reklamların size gösterilmesi ne kadar hoş bir şey ? Mesela doktorunuzu ile iktidarsızlık probleminiz üzerine yazışırken sağda "Buy Viagra Now !" ne kadar çekici olabilir ki ? Ya da olabilir mi ?

Bunlardan sonra aklımıza hemen şu geliyor acaba Google tarihin en zeki Big Brother Sistemi mi ? Veya mükemmel bir trojan mı ?

Kaynak : Google's email 'violates privacy laws'

Recent Blog Posts

See all of the blog posts