Galeri patladı, hmmm ne şirin

13-7-2005

Evet yaklaşık bir ay önce açtığım Galeri uçtu. Nasıl mı? Güzel soru.

Sistem NGallery üzerine kuruluydu ben sadece bir kaç ufak düzenleme yapmıştım, pratik olsun diye de database yerine XML' de dataları tutuyordum. Ne de olsa işi görecekti. İşi gerçekten de gördü bir ay kadar takıldı ancak bugün baktım ki galeri hata veriyor.

XML' i okurken çıkan hata sonucunda hemen data XML dosyasına baktım ve yarıda kalmış olduğunu gördüm yani NGallery herhangi bir işlem yaparken XML datasını bozmuştu. Harika...

Ben tabii ki yeni açmış olduğum bu sistemin data backup' ını almamıştım, nGallery' inin bu kadar vahşi olabileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Zaten başından beri bu şekilde hazır bir sistem kullanmak istemiyordum ancak vakit yetersizliğinden ve bir foto galerisi yazmak şu an için bana pek heyecan vermediğinden kullanmıştım ki çok yanlış yapmışım.

Özetle yakın dönemde galeriyi kapatacağım, ya Flash tabanlı hazır galerilerden biri yada "stable" bir PHP galeri kurmayı düşünüyorum. Ya da çok pratik, basit ama doğru çalışan bir galeri yazacağım. O zamana kadar da galeri kısmımız sürünecek, kapanacak, kaderine razı olacak... Bizde NGallery' iye lanetler okuyacağız.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts