Functional Testing vs Unit Testing

16-12-2008

Her ne kadar TDD ve Unit Testing' i bir boyutta uygulasam da yazılım geliştirirken XP (extreme programming) ya da benzer bir metodolojiyi sıkı sıkıya takip etmiyorum. Her konuda yaptığım gibi açık fikirli olup, değişik yaklaşımları analiz edip, haklarında bilgi toparlayıp kendi durumuma göre kendi hybrid modelimi kullanmaya çalıştırıyorum. Bu aralar özellikle yazılım geliştirme ile çok iç içeyim ve bunun sonucunda Unit Testing, TDD ve Functional Testing konularında denemeler yapıp en iyi birleşimi bulmaya, işimi en iyi görecek çözüme ulaşmaya çalışıyorum.

Devam etmeden Functional Testing ile Unit Testing' e ve aralarındaki farklara bakalım.

Unit Testing


Functional Testing (Automated)


Functional Testing' i Unit Testing ile birlikte kullanmak popüler kullanımlardan biri, bu sayede en ince detayda ve tam bir bütün olarak kodun beklenildiği gibi çalıştığı otomatik olarak kontrol edilebilir.

Genel olarak insanların TDD (önce test, sonra kod) ya da klasik Unit Testing yapmamalarının nedeni testleri yazmanın getirdiği ekstra külfet. Özellikle Türkiye gibi agresif, kısa deadline' lı projeler ile dolup taşan yerlerde yazılımcılara Unit Testing önermek küfürmüş gibi algılanıyor. Açıkçası kimse gerçek bir getirisi olmayan bir şey için ekstra vakit ayırmak istemez ama bu işin gerçek ve gözle görülür bir getirisi var (kanıtlanmış mı? Hem evet hem hayır! o başka bir yazı konusu).

Hybrid Model
Eğer...

bu model sizin işinizi görebilir. Pareto Prensibini bilirsiniz, hani şu 80/20 kuralı. Bir süredir bu mantığa dayanarak Functional Testing ile ve aralarda Unit Testing desteği ile bir proje geliştiriyorum ve otomatik testlerden alacağım faydanın %80' ini %20 efor ile aldığıma inanıyorum.

Bu modelin en ciddi sorunlarından biri kodun highly coupled (Law of Demeter) olmasına izin veriyor. Tabii ki bunu düzeltmek geliştirici olarak sizin elinizde ama TDD odaklı bir geliştirmede highly coupled class' lar bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Açıkçası highly/tightly coupled olmayan kod yazmak gerçekten zor bir iş.

Bu benim yaklaşımım şu ana kadar benim için istediğim kıvamda çalıştığını söyleyebilirim. Eğer şimdiye kadar hiç yapmadıysanız bu şekilde hafif bir başlangıç yapabilir ve biraz tadını çıkartabilirsiniz.
Farklı deneyimleri duymak da hoşuma gider. Özellikle Unit Testing yapıp mutlu olanlar ya da yapmayı deneyip verim alamayanlar gibi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts