Flash Player' ın var ama Kurtarmıyor !

3-8-2004

Flash kullanımı zaten kendi başına ilginç bir konu ama bunu tartışmaya anlatmaya yetecek vakit olduğunu düşünmüyorum. Şimdilik sadece macromedia' da başımıza gelen ilginç ikinci olayı anlamakla yetinelim.

Bugün her sevimli vatandaş gibi Macromedia sitesinde Contribute 3' ün Breeze Prezentasyonu na bakmak istedim.

Ama MM benim firefox' umun flash player' ını beğenmedi ve yetersiz olduğunu söyledi. Saygı duyduk dedik ki demek ki Breeze üstün bir şey bunun içinde biraz Flash Player desteğine ihtiyaç duyuyor.

Breeze' in üstünlüklerini zaten daha önceden tecrübe emiştik bu sebeple hemen Flash Player güncellemesine giriştik, Bir kaç yüz KB' lik bir download dan sonra Firefox için Flash Player' ımız inmiş ve kurulmuş oldu.

Ancak Macromedia Breeze sunumumuzun tepkisi hala aynı, Şimdi bu bol ıvır zıvır içeren yazının ana sorusu geliyor;

Sevgili Macromedia, son sürüm Flash Player nasıl oluyor da Breeze için bizi yeteri derecede paklayamıyor ?

Hazır yeri gelmişken içimizde kalmış başka bir ukte de gene MM' in Flash Player İstatistikleri' dir. Bu istatistiğe göre internet kullanıcılarının %98' i Flash Player' a sahip. Özellikle IE ile default olarak geldiği düşünülürse istatistik teoride doğru olabilir ancak pratikte yapılan animasyonların %70 den fazlasını en son sürüm Flash Player' lara göre yapıldığını düşünürsek bu istatistiğin bariz bir şekilde yanıltıcı bir yanı olduğu da su götürmez.

Nitekim MM zaman içerisinde bu istatistiğide sitesine ekledi ve bizde gördük ki Flash 7 kullanan sadece %50-%60, Gerçi bu istatistikte Flash 6 Player 93.5% ile şahsen beni şaşırtsa da olsun ben bu yarı Flash karşıtı direnişimi devam ettirmeye kararlıyım.

Son bir ilave olarak Flash ve benzeri teknolojiler standard olmayacaktır, Standart olarak kalacak olan HTML ve türevleri olacaktır. Yarın bir gün fırınınız internete bağlandığından emin olun ki (en azından belli bir süre için) Flash animasyonları oynatamayacak.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts