Firefox 3 ve Debian ve XUL

17-7-2008

Son iki üç gündür yorumları pek hızlı onaylıyamıyordum, çünkü sistmelerimden birimi Vista' dan Debian' a geçirmek ile meşguldüm. Nihayet bugün işlemlerimi bitirdim ve Debian' ım Firefox 3 ve Thunderbird ile birlikte çalışır hale geldi.

Debian kullanıcıları bilir Debian lisans konusunda çok takıntılı bir dağıtım, o yüzden bazı paketleri kullanmak için biraz kasmanız ya da ekstra repository' ler kullanmanız gerekiyor. Aynı nedenden dolayı Firefox değil forku olan iceweasel ile geliyor.

Firefox 3' ü kullanabilmeniz için basitçe son Linux binary release' i indirin, güzel bir yere açın. Ondan sonra da flash' ın çalışması için de iceweasel' ın plugins klasöründeki .so dosyalarını Firefox 3' ün plugins' ine atın tamamdır. 64bit Linux ve Flash derdi ise bambaşka bir konu, ben bu dertlerden kaçmak için 32bit yaşıyorum hala.

Esas söylemek istediğim ise Thunderbird ve Firefox' un farklı platformlarda çalışmalarının inanılmaz güzelliğiydi. Şu an kullandığım Firefox profili aşağıdaki yollardan geçmiş bir profil :

Windows 2003 > Max OSX > Windows Vista > Debian

Ve hepsinde de süper bir şekilde çalışıyor. Thunderbird profilimi de aynı şekilde tutuyorum, inanılmaz bir güzellik. Keşke aynı kalitede ve aynı şekilde farklı platformlarda çalışabilen daha çok yazılıma sahip olabilsek.

Vaktim olunca bir de KDE 4' ü denemek istiyorum ama bakalım...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts