Firefox 1 Final ve Yenilikler

10-11-2004

Firefox 1.0 Final aslında yenilik anlamında pek bir şey ile gelmiyor. Bugün siteden yeni versiyonu indirip kurdum, eski extensionlarımın ve temalarımın uyumluluklarını kontrol ett ancak maalesef ki sevdiğim bir kaç extension (Google Toolbar) gibi yeni versiyonla henüz uyumlu değil.

Neyse, nede olsa yenilerler bizde tekrar updateleri kontrol ettirebiliriz. Temalardan sadece bir tanesi uyumlu onu da zaten hic kullanmiyordum, bu da kötü oldu. Firefox' ta Firefox ve extension güncellemeleri varsayılan olarak açık geliyor. Şahsen bilgisayarımın benim bilgim dışında bu tip yerler ile kontak kurması hiç hoşuma gitmiyor. Bunu ayarlar kısmında kapatabilirsiniz.

Yeni versiyon kurulduğunda eski ayarlarınızı koruyacaktır. Bunun yanında Release Notes a gözatınca hatırı sayılır yenilikler de buldum. Benim ilgimi çekenler;

  1. Bookmarkları ada göre sıralama (bugüne kadar olmaması bir ayıptı)
  2. Dışarıdan gelen uygulamaların açacağı pencere tipini belirleme (*)
  3. Bütün linkleri aynı pencerede açmak ki tabbed browsing denilen hadisenin zaten bu şekilde olması gerekiyordu. (*)
  4. Yardımcı uygulamaların varsayılan olarak açılmaması. Bu konuda ben daha önceden yazmıştım, bu ciddi bir güvenlik sorunuydu artık çözülmüş ve sadece kişi isterse bunu açabiliyor. Bunun anlamı şu bir mp3 dosyasına webden yönlendirildiğinizde Firefox' un otomatik olarak bu programı ilgili adresi de parametre olarak gönderip ve Winamp'i yani varsayılan mp3 playerınızı çalıştırıyordu.

(*) Aslında bu özellikle Firefox için geliştirilmiş en iyi extensionlardan biri olan Tabbrowser Extension içerisinde zaten vardı ve ben kullanıyordum. Bunun harici daha bir dizi harika özelliği de var bu extensionı kesin yükleyin. Bu yeni sürüm ile de tamamen uyumlu.

Yeni sürümle bir diğer harika extension olan Adblock' ta tamamen uyumlu. Bunun yanında Outpost Firewall kullananlar Firewall dan Ads plugini ile bir çok reklamı da engelleyebilir. Bu konuda sorunlu iseniz yapmanız gereken bir diğer şey gayet güzel bir hosts blok dosyası bulup onu da hosts dosyanız ile birleştirmeniz. Aslında bu sonuncusu adres bazlı blok için en harikası çünkü hiç bir şekilde bandwith harcamıyor diğer çözümlerde ise bir harcama mevcut.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts