Firefox 1.0 PR, Neler Yeni ?, hmmm...

16-9-2004

Get Firefox!

Firefox nihyaet versiyon 1' e ulaştı. Yeni versiyon Firefox 1.0 Preview Release bazı sinir olduğumuz hataları gidermiş.

Kuruluma baştan sona hayran oldum, tüm eski extensionlarımın yeni versiyonlarını kontrol etti ve uyumsuzları sonra güncellemek üzere bekletip, uyumluları ise güncelledi.

  1. Yeni versiyonda gene damar uygulamalardan Live Bookmarks var, çok iyi bir Firefox RSS birleştirmesi, bu sayede FeedDemon güzel RSS okuyucalarımız tarihe karışacak ve bu iştende daha az ekmek yiyecekler gibi görünüyor. Bu konu hakkında daha detaylı bir haber gireceğiz inşallah.
  2. Şu an farkettiğim yeni SSL' li sayfaları daha belirgin şekilde adressbar'da gösterme işlemi var. Bu öneriyi bir kaç ay önce bir güvenlik listesinde okumuştum ve çok hoşuma gitmişti.
  3. Eskiden çift tırnak işareti ile bir benzerine girilen arama modülünün geliştirilmişi artık standart arama modülü olmuş, alışmak çok az sürecek ama çok daha kullanışlı. Aranan kelimeleri renklendirme özelliğine de sahip.
  4. Nihayet daha önceden bahsettiğimiz sitelerin izinsiz extension yükleme girişim ve potansiyel güvenlik sorunu çözülmüş.
  5. Bookmark ekranında pek mühim olmayacak ufak değişiklikler var. unutmayın Ctrl + B bookmarklarınızı solda panel olarak görebiliyorsunuz.
  6. Hayatımı sonlandırmama ve Firefox harddiskimden wipe etmeme neden olabilecek URL silinme hatası da giderilmiş.
  7. Ek olarak bmp dosyaların işlenmesinde çıkan son ciddi açıkta bu versiyonda giderilmiş durumda.

Artık Firefox' u sevmemek için daha az nedenimiz var...

Yeni özellikler hakkında farklı ve daha derin bilgiler;
Neil's World
Firefox Bigger Picture

Recent Blog Posts

See all of the blog posts