Favicon Kullanmanız İçin Bir Neden daha

13-5-2005

Eğer bir websitesi işinde ciddiyseniz favicon için geçerli nedenleriniz var. Firefox ve IE karşılaştırması kritik tabii ki, mesela Firefox her sahnede favorilere eklemeden vs. direk favicon' u gösteriyor, IE' de ise bu şekilde bir durum mevcut değil sadece favorilere eklenen sitelerde ikon çıkıyor.

Ancak şundan eminim ki IE7 bu şekilde olmayacak, Opera gibi diğer az popüler browserlarda da gene Firefox gibi davranışlar var. Şimdi bazı temel nedenler ve aslında ne kadar önemli olabileceklerine göz atalım.

  1. Şekil
    Basit ama doğru favicon ile sitenizin adresinin yanındaki ikon ona bir hava katıyor
  2. Gruplandırma / Arama
    Tab sistemine dayalı browserlarda (Opera, Firefox, IE hacki bir dizi browser) yukarıdaki tabları görsel olarak gruplandırmanızsize büyük bir avantaj sağlayacaktır. Görsel gruplandırma kullanılabilirlikte çok kritik bir nokta. Örnek olarak forumlardaki kendi mesajlarımı imazmdaki renkler yada avatarımdaki renk tonlarından tanıyorum. Aynı şekilde şu an Joel On Software' da iki sayfa açık ve hangi sayfaların ona ait olduğunu anlamam için okumam gerekmiyor, Joel' ün kellesi olan iki sayfa benim için hızlı bir şekilde bunu yapıyor. İkon konseptinin temelinden bahsediyoruz burada.

Özetle gidin ve kendinize bir favicon yapın, seksi ve koyu renkli olması tavsiye sebebidir, bir de kellenizden icon yapmayın bana inanın, iyi bir fikir değil.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts