Fallout 3 ,Elde patlar mı?

13-9-2005

Fallout 3 üzerine çok yazdım, daha çok hakkında yazılmayı da hakediyor. Bugün NMA' i ziyaret ettim ki Fallout 3' ün oyun içerisi ekran görüntülerini yayınlamışlar.

Grafik konusu aslında çok kilit değil iki açıdan birincisi grafikler son yaında çok daha iyi olacaktır, çünkü B.O.S' nin grafikleri bile daha iyidi ki o oyun motorunu geliştirmiş olmaları gerekiyor. İkincisi gerçek bir RPG sever grafiklere bakmaz (ehe çok klişe ve yalan). Her ne kadar çok minik MUD geçmişlerimiz olsa da. Grafiklere bu iki nedenden dolayı o kadar önem vermesek te piyasadaki diğer oyunların grafik konusunda yarmışlıklarını görünce, tadınca bu bir oyunun kaybetmesi için yeterli bir neden oluyor. Çünkü grafikler Fallout I' den bu yana aynı neredeyse. Bir oyuncu olarak aradaki senelerde hatırı sayılır bir değişiklik beklerdim.

2D' den 3D ye geçilmesi pek hatırı sayılır değil, zaten zamanında geliştiriciler bu konudaki açıklalama yaparken "2D yaparken her kareyi çizmek için çizerlere çok fazla para ödüyoruz" gibi bir espri yapmıştı tabii ki gerçeklik payı çok büyük. Yani onlar içinde daha rahat olduğundan 3D' ye geçiş oldu. Tabii tüm ekip bir taraftanda tarihin en iyi RPG' si olarka kabul edilen bir serinin sonuncusunu yapmanın ağırlığını taşıyor.

Şahsen ben bu ekranlara bakınca yakın dönemde bir çok kişinin elinde patlayacak senelerdir etrafta sürünen bir oyun görüyorum, umarım yanılıyorumdur. WoW, Guild Wars, Yeni ultima, Lineage gibi MMORPG ortalığı kavururken, Prince of Persia, NFS Underground vs. gibi her yola gelen oyunlar cıvıldarken biraz zor.

Son olarak Microsoft Dungeoun Siege 2' yi neden bu kadar kötü yapmış hala çözebilmiş değilim, click & slash denilen hayatında sadece Fifa oynamış ve kendini RPG oynuyormuş sananlara yönelik bir (olmayan) pazara hitap etmek istemiş. Hele ki 800x600 Commodore64 oyun arabirimlerinin bir adım ötesindeki arabirimi ile 4GB' lık bir çöp !

Recent Blog Posts

See all of the blog posts