eXtreme .NET : Introducing eXtreme Programming Techniques to .NET Developers (Microsoft.Net Development)

17-4-2005

eXtreme .NET : Introducing eXtreme Programming Techniques to .NET Developers (Microsoft.Net Development)Kitaplarda en önem verdiğim şeylerden biri yazarın kalifiyeliğidir, yani yazar gerçek dünyada bir şey beceremeyen ve sadece yazan biriyse bu sadece saçmalıktır, belki de Wrox' un "Programmers 2 Programmer (P2P)" konsepti bu eksik yüzünden çıkmıştır.

Bu kitabın yazarı olan Dr. Neil Roodyn ise bu profilin tamamen dışında çok iyi bir programcı (16+ sene deneyim) ve iyi bir proje yöneticisi, bunu arada anlattığı anektodlarından da iyi bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Kitaplarda esas konu teknik değildir bence, deneyimi yakalamaktır, şahsen ben bu kitaptan sayesinde bir çok işi zor yoldan değil kolay yoldan öğrendim, senelerimi harcamam yada büyük bir projeyi batırmam gerekemeden.

Özetle kitap çok güzel, Temel olarak XP (Extreme Programming) ve XP' nin .NET platformunda en efektif şekilde nasil kullanılacağı üzerine. Eger XP nedir bilmiyorsanız sorun değil bunu da anlatıyor ancak çok daha iyi ve geniş bir baslangıç Extreme Programming Explained kitabı olacaktır.

Kitap XP' nin ne olduğunu üzerine bir açılıstan sonra XP taşlarını anlatoyor, TDD (Test Driven Development) Nunit üzerine çok geniş bölümler içeriyor. Ancak tamamen .NET ve TDD üzerine bir çalışıyorsanız o zaman da diğer bir kitap Test-Driven Development in Microsoft .NET (Microsoft Professional) i tavsiye edeceğim.

Diğer kayda değer başlıklar;

Son olarak bir ekstra bölüm tamamen bir projenin XP ile .NET üzerinde geliştirilmesi. Gönül rahatliği ile tavsiye edebileceğim bir kitap.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts