EOP - Ethernet Over Power

29-11-2007

Homeplug-solwise Dün geçici olarak yaşadığım bilgisayarımı ve dandik bilgisayar masamı üst katta yeni kuruyor olduğum ev ofisime taşımaya karar verdim ve işlemlere başladım. Ofis gereksinimleri için IKEA alışverişini yaptıktan sonra karşıma başka teknik sorunlar çıktı.

Evde genel olarak iki bilgisayar hep kullanımda, eşimin laptop' ı wireless ile bağlanırken ben performans gereksinimlerinden dolayı normal kablo ile bağlanıyorum. Ancak Sorun şu ki ADSL için gerekli olan telefon girişi sadece alt katta ve ofisi üst kata taşımam demek wireless bağlantıya mahkum kalmam demek gibi gözüküyordu. Bende son zamanlarda duyduğum elektrik üzerinden ethernet olayını incelemeye karar verdim.

Nedir Power over Ethernet?devoid-2

Özetle basit bir cihazı elektrik prizine takıyorsunuz ve elektrik prizinin takılı olduğu tüm yerlerde aynı network' ü kullanabiliyorsunuz. Harika! Dolayısıyla ADSL modem ve telefon bağlantısı aşağı katta kalırken ben yukarı katta elektrik prizi üzerinden hızlı bir bağlantıya ulaşabileceğim. Ek olarak wireless güvenlik sorunları ile de uğraşmadan.

Nasıl bir şey bunlar?

Sağ ve sol kısımlara bir kaç tane bu işi yapan homeplug diye de bilinen cihazların resmini koydum.

Fiyat

Yakın dönemde çok uygun fiyatlara bulunmaya başladılar. Şu an 100-150 YTL arası orta 100Mbs e yakın modelleri bulabilirsiniz. Ek olarak eğer sadece internet için kullanacaksanız 6Mbs+ genelde işinizi fazlasıyla görecektir.

Güvenlik

Açıkçası ilk duyduğumdan bu yana bunların güvenlik kısmı kafamı kurcalıyor. Dün biraz inceleme fırsatım oldu:

Konunun güvenlik kısmının detaylarını hiç bir yerde bulamadım, bunlar benim basit çıkarımlarım. Siparişimi verdim inşallah bir hafta içerisinde kurmuş olacağım. Ek olarak eğer büyük bir eviniz varsa ya da ofisiniz ayrı bir ethernet hattı döşemek yerine (genelde ofislerde bu şekilde) bu sistemi kullanmak çok daha verimli olacaktır.

Konu ile ilgili dah açok araştırma yapmak için : EOP, Ethernet over Power ve Homeplug anahtar kelimelerini kullanabilirsiniz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts