Entellektuel Ihtiyaclari Online Karsilama

3-4-2007

Benim entellektüel ihtiyaçlarım biraz basit tabii ki,

- Müzik
- Kitap
- Film / Dizi
- Oyun

Bunları edinmenin bir çok yolu var. P2P ve malum illegal yollar. E-book, Mp3, DivX, Rapidshare, Kazaa, Bittorrent, Rip vs. bir çok kelime bu yolda.

Satın almaya gelince artık burada da farklı boyutlar var. Bunları lokal bir dükkandan almak ya da Amazon.com gibi bir yerden satın almak bariz yollarımızdan biri. Buradaki genel sorun bu ihtiyaçlara giden para.

Vasat bir DVD 15 YTL, bir kitap 10 YTL, teknik kitaplar 30 YTL, Bir müzik CD' si 15 YTL, Bir oyun 40 YTL. İşin komik tarafı ise her ay bize bunlardan bir tane yetmiyor daha çoğu gerekiyor.

Ekonomik yoldan bu ihtiyaçları karşılamanın ve kafayı takmamanın yolları var. Maalesef bu yollar en geniş Amerika' da ama yavaş yavaş Avrupa ve Türkiye' ye de geliyor. (*) işareti koyduklarım benim kendi kullandıklarım.

Müzik

Napster(*), MTV Urge, iTunes, Rhapsody, Yahoo! Music Unlimited, Rgibi online üyelikli sistemler. Genelde ayda 20-25YTL gibi bir ücret ile sınırsız müzik arşiviniz oluyor ve istediğiniz anda istediğinizi dinleyebiliyorsunuz. Tabii ki tüm dünya yok ancak genelde aradığınızı buluyorsunuz. Ayda birden fazla CD alanlar için ideal.

Kitap

Kitap' ta sanırım çok fazla seçenek yok. Bilinen en büyük dijital kitap arşivi O'Reilly Safari(*). Bende bunu kullanıyorum. Ortalama aylık 30 YTL, 10 slotluk bir kitabınız oluyor. Haftada 750 sayfa kitap okumuyorsanız fazlasıyla yetecektir. Okuduğunuz bölümlerin çıktısını alıp kağıt üzerinde de okuyabiliyorsunuz.

Film / Dizi ya da Görsel diğer Atraksiyonlar

Film için maalesef Avrupada çok fazla online seçenek yok ancak Amerika için Amazon Unbox ve benzeri bir çok sistem var. Yenileri de açılıyor. Hepsi çok yüksek kalite sunmuyorlar ve ek olarak sizinde en azindan 1Mb internete ihtiyacınız var. Bunun yanında Netflix ya da BlockBuster(*) gibi lokal olup internetten listenizi yönetebildiğiniz ve DVD kiralayabildiğiniz sistemler var. Fiyatlar elinizde tuttuğunuz DVD sayısına göre değişebiliyor genelde aylık 20 YTL (aynı anda 1-2 DVD) ile 60 YTL (aynı anda 5 DVD). Şahsen artık televizyon izlemeyen onun yerine sadece DVD izleyen biri olarak fiyatı makul buluyorum. Ek olarak televizyondaki zapping manyaklığınıda kurtuluyorsunuz.

Oyun

Diyorsunuz ki, hadi onlara yazdın oyuna ne yazacaksın?

Son zamanlarda oyunda online üyelikli olmaya başladı. Bildiğiniz gibi steam çok üzün süredir faaliyette ama steam üyelik sunmak yerine direk online satış yapıyor. Siz de oyunları direk download  edip anında oynamaya başlıyabiliyorsunuz. Bir çok MMORPG oyunu da PLayNC ile aynı şeyi yapmakta. Şahsen ben PlayNC yi kullanmıyorum. 3 Guild Wars' ımda DVD kutusunda, o şekilde alınca daha zevkli oluyorlar, Ama acil MMORPG oynama kriziniz tuttuysa ve 2Mbit+ internet bağlantınız varsa bir de aldığınız oyunun download serverları hızlıysa o zaman güzel olabilir.

Tabii ki bunun daha önemlisi eğer oyun yurtdışından geliyorsa iki hafta beklemek zorunda kalmıyorsunuz ki, bu gerçekten de güzel.

Üyelikli oyuna dönecek olursak Atari on Demand bu örneklerden biri. Aylık 15 YTL gibi bir ücret ile listelerindeki oyunlardan istediklerinizi oynayabiliyorsunuz. Sanırım sadece 65 oyun var şu an. Metaboli 115 kadar oyunu aynı şekilde aylık 20YTL gibi bir ücrete sunuyor. Concast games on Demand, çok iyi oyunlar sunmasa da genelde iyi gibi. Gene aynı şekilde 25YTL 500' den fazla oyun. Metaboli genel olarak iyi oyunlar sunuyor.

Bunun harici sadece amerika için çalışan yeni bir servis daha vardı ancak maalesef onun adresini şu an hatırlayamıyorum. Bu arada henüz hiç bir oyun servisi kullanmıyorum ama yakın zamanda birine üye olmayı planlıyorum. Şu an için Metaboli en iyisi gibi gözüküyor.

Güncelleme : Amerika' daki iyi servisi hatırladım; GameTap - 848 ve genelde iyi oyunlar.

Lisans ve Coğrafya

Bu hizmetlerin bir çoğunda genelde lisans sorunlarından dolayı ülke limitleri var. Şu an avrupda video yayını yok, az firmanın müzik yayın var ve gene az firmanın youn yayını var. Buna rağmen amerika da bir çok video ve müzik sistemi var. Video' dan bahsederken bir şeyi de atlamamak lazım şu an ABC, HBO gibi bir çok yayın kurumu ki bunlar Lost, Six Feet Under, Desperate Housewives, The O.C. gibi dizilerin yayıncıları tüm dizileri online olarak bedava izlemey çatılar diyebiliriz. Ancak gene aynı şekilde sadece Amerika için.

Hmm, Herhalde teknik bir makale olmayan en uzun bloglarımdan birini yazdım...

Recent Blog Posts

See all of the blog posts