Emule Kad (Kademlia) ve Edonkey Networkleri

21-11-2004

P2P' nin inanılmaz yükselişi ve son zamanlar Ares Galaxy' nin çok kötü olması ve kötü yola düşmesi sonucu eski dostumuz eşşek (Emule)' yi daha bir sever olduk. Yeni versiyon 44d ile Edonkey (Ed2K) ve Kad (Kademlia) networkleri üzerinden bize hizmet sunuyor.

Emule' de biraz geriye gidecek olursak Kad networkü tamamen deneysel (experimantal) olarak destekleniyordu. Ancak şu son zamanlarda bu server istemeyen P2P network modeli inanılmaz şekilde yükselişte. Şu an bende (Kad Networkümde) 660 contact var ve artık Emule' de bulamadıklarımı buradan bulabiliyorum, veya daha hızlı çekebiliyorum.

Zaten diğer networklerden çok Ed2K' nın tutmasının en büyük nedenlerinden biri tamamen Linux ve Windows platformalarında çalışması ve gerçekten herşeyin bulunabilinmesiydi. Tabii ki torrent gibi webe ihtiyacının olmaması da büyük bir avantaj. Her ne kadar Bittorent' ın olayı da gayet iyi olsa da. İşin özü eğer Emule' de Kad network' ünü enable etmediyseniz hemen açın ve ayarlarınızı yapın, deneyin, kullanın.

Son olarak yavaş bağlantılarda Emule kullanırken ayarlar kısmından Connection ve Extended Settings' ten connection limitlerini düşürün bu sayede performansınız yükselecektir. Emule' nin son versiyonunda bu şekilde 4 tane kadar bağlantı ayarı göreceksiniz.

Bu kadar P2P muhabbetinden sonra Cep telefonunuzda Emule kullanmak isterseniz buyrun MobileMule (java destekleyen herhangi bir cep telefonunda kullanılabilirmiş)

Kademlia Hakkında Ekstra Bilgi;

Kademlia: A of Peer to peer information system Based on the XOR Metric
Wikipedia, Kademlia Açıklaması
Her zaman P2P : Zeropaid

Recent Blog Posts

See all of the blog posts