Ekstra Ekipmanlar, Antenler ve Defans, Kablosuz Ağlara Saldırı & Defans - 5

25-12-2005

Ekstra Ekipmanlar

Kablosuz ağların analizi ve tespiti sırasında bazı ekstra donanımlar size yardımcı olabilir;

Pocket PC

Herhangi bir Windows Mobile 2000/2003 yüklü ve Wi-Fi desteği olan bir Pocket PC işinizi görecektir. Bu sayede iç cebinizde bunu taşıyabilir ve MiniStumbler veya CommView for WiFi PPC kullanarak oradaki kablosuz ağ hakkında daha fazla bilgi toplayabilir veya paket toplayabilirsiniz.
CommView Ekran Görüntüsü
ComWiFi PPC yazılımından bir ekran görüntüsü

 

GPS

GPS cihazı sayesinde uydu aracılığı ile dünya üzerinde bulunduğunuz konumu alabilirsiniz. Bu bilgi ile bulduğunuz ağları haritada işaretleme şansına sahip olursunuz.

Haritalama, konumlandırma konusunda size yardımcı olabilecek yazılımların başında Stumbverter ve Musatcha var. Ek olarak Wigle’ da harita bulmanız ve harita paylaşımı konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Kansas Üniversitesi - Haritalama Yazılımı Görüntüsü
Kansas Üniversitesi’ nde geliştirilen bir haritalama örneği

Anten

Wardriving sırasında en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri çekim alanınızın olabildiğince geniş olmasıdır. Kartınızın çekim gücünü artırabilmek için ekstra anten takmak çok faydalı olabilir.

Her wireless kartın ekstra anten desteği yoktur, bazılarını modifiye ederek takabiliyor olsanız da kendiliğinden bu desteği olan bir kart edinmek çok daha verimli olacaktır.

Omni-Directional Antenler

Bu antenler tek yönlü değil aynı anda her yönde alanı genişletirler, boyut açısından da aynı bir arabanın radyo anteni gibidirler. Genelde wardriving için bu anten kullanılır.


D-Link’ in bir omni-directional anteni

 

Eğer ki bu tip işler ile aranız iyiyse, biraz vaktiniz varsa ve eğlenmek istiyorsanız çok ucuz fiyatlara çok başarılı antenler yapabilirsiniz.  “Quarter wave omni-directional antenna” bunlardan bir tanesi, bir diğer popüleri ise “Building a 2.4GHz Vertical Collinear Omnidirectional Antenna” makalesindeki antendir.

4
Ev yapımı bir minik omni-directional anten

 

Ek olarak antenlerin çoğunu sabityleyebilirsiniz;
Mount'a sahip bir omni directional
Mount’ a sahip sabitlenmiş bir omni-directional anten (araç için uygun)

Directional Antenler

Eğer ki hedef bölge tam olarak tespit edildiyse tek yönlü sinyal güçlendirme için directional antenler çok işe yarayacaktır. Ancak genel wardriving seansları için çok verimli olmayabilir çünkü çevirildikleri bölgeyi görürler, diğer bölgelerden olan sinyaller zayıf olacaktır.

Parabolic, Yagi gibi tipleri vardır, mantık aynıdır ancak yapıları değişebilir. Yagi fiyat-performans olarak WiFi için genelde en uygun çözümü unan tipteki antendir.
Directional Anten
Directional Anten

Popüler evde yapabileceğiniz ucuz bir diğer directional anten modeli içinse “802.11b Homebrew WiFi Antenna Shootout” makalesine göz atabilirsiniz. Aşağıda bu antenin bir resmi bulunmaktadır.

Ev Yapımı Pringles Anten
Pringles’ tan yapılmış ev yapımı directional anten

 

Ekstra donanım bilgisi için bakılabilecek kaynaklardan bir diğeri de “Cisco Aironet Antenna Reference Guide

 

Defans

Makalemizin buraya kadar ki kısmı saldırı, kablosuz ağlardaki güvenlik açıkları ve bunları kullanma yöntemleri ile ilgiliydi. Bu bölüm ise en pratik şekilde alabileceğiniz güvenlik önlemlerini ele alacak.

Aşağıdaki önlemlerden “MAC Filtreleme”, “SSID Ayarları” gibi bazı kısımlar sadece basit şekilde güvenliği arttırma ve gizleme ile ilgilidir. Gerçek bir koruma değildir ancak daha fazla saldırgan çekmemek, basit saldırganları egale edebilmek, saldırganın daha çok vakit harcamasına sebep olmak gibi güvenliği arttıran faktörlerdir.

Bir çok konunun uygulanması için detaylı bilgi verilmemiştir çünkü kullanılan donanıma bağlı olarak uygulama yolları değişkenlik gösterebilir. Cihazın yardım dosyalarına bakarak ya da sadece kontrol panelinde gezinerek bir çok işlemi başarıyla yapabilirsiniz.

 

Şifreleme Metodu

Uzun bir süre WEP’ in  ne kadar güvensiz olduğundan bahsettik dolayısıyla güvenli bir kablosuz ağ için WEP değil de öncelikle RSN kullanmanızı, eğer donanımınızın RSN desteği yoksa da WPA PSK(Pre Shared Key) kullanımı şiddetle tavsiye edilir.

Eğer mecburen WEP kullanacaksanız da 128 bit şifreleme kullanmalısınız.

RSN, WPA gibi çözümlerdeki şifreleri (key) olabildiğince iyi seçmek te çok önemlidir.

 

SSID Ayarları

SSID Broadcasting’ i kapatın. Bu sayede Netstumbler’ ın veya sadece alandaki bir WinXP’ nin otomatik olarak AP’ mizi bulmasını engellemiş olacağız.

İkinci bir önlem olarak SSID’ nizi değiştirin ve bu yeni değer saldırgana bir bilgi vermesin. Örnek olarak “Deneme Firmasi - Bilgi İslem” yerine rasgele yada “Yesil AP” vs. gibi isimler vermeniz faydalı olacaktır.

 

Konumlandırma

AP’ nizi konumlandırırken cam kenarlarını seçmeyiniz eğer mümkünse daha içerilerde bir yerlere yerleştirin.

 

Frekans İzolasyonu

Bahsettiğimiz gibi kablosuz ağ güvenliğinin temel sebebi kablosuz olması, yani radyo dalgalarının firma / ofis / ev dışına çıkabilmesi. Dolayısıyla eğer mümkünse bu frekansları yetkisiz kişilerin ulaşabileceği yerlere ulaştırmamalıyız.

Bu noktadaki ilginç çözümlerden biri de “DefendAir Radio Shield Additive”. Bu boyanın içerisine katılan bir ürün ve radyo dalgalarının %90 gibi bir oranını duvardan geçerken boyanın emmesini sağlıyor.

DefendAir Görüntüsü
DefendAir Radio Shield Additive ürünü

Force Field Wireless firmasının pencere filmleri gibi benzer başka fiziksel kablosuz ağ güvenliği ürünleri de var.

 

MAC Filtreleme

AP’ nizin ayarlarından sadece istediğiniz kullanıcıların MAC adreslerine izin vermeniz de alabileceğiniz ekstra güvenlik önlemlerinden.

 

Güncelleme

AP’ nizin firmware’ ını güncellemeyi unutmayın, bazı AP’ lerde ciddi açıklar tespit edildi ve edilmekte. Aynı yazılımlar gibi donanımınızı güncel tutmanız da faydalı olacaktır.

 

IDS & Diğer Destek Çözümler

AirSnare gibi kablosuz ağlar için geliştirilmiş IDS sistemi kullanırsanız ağınızdaki kaçakları daha hızlı tespit edebilir ve izleyebilirsiniz.

 

AirSnare Ekran Görüntüsü
AirSnare’ dan bir ekan görüntüsü

Ek olarak AirDefense’ de bir dizi kablosuz ağ güvenlik çözümü sunmakta.

 

Türkiye’ den İstatistikler

Kişisel olarak yaptığım wardriving seanslarından çıkardığım bazı istatistikler;

1
Türkiyeden bir istatistik

Burada şifresiz olarak görünen %65’ lik kısım hatırı sayılır bir istatistik ve bir çok amaç için kullanılabilir. İstanbul’ da bilişim sektörünün ve firmaların yoğun olduğu bir bölgede 10 dk. İçerisinde 50’ den fazla şifresiz kablosuz ağ bulabilirsiniz.

Ciddi bir wardriving seansında ise çok daha fazlasına rahatça ulaşabilirsiniz.

 


Son Parçayı da okuyun , Ekler & Kaynaklar, Kaynakça, Referanslar

Recent Blog Posts

See all of the blog posts