E-Ticarette Hız

11-1-2007

Garatta Gurattaİnternetten çok yoğun alış-veriş yapan biriyim. Yazılım, Donanım hatta market alışverişine kadar internetten alıyorum genelde. Bir şey hayatınızın büyük bir parçası olmaya başlayınca tabii ki beklentileriniz yükseliyor.

Son zamanlarda özellikle alış-veriş konusunda Amazon ile aram iyi. Aslında Amazon donanım konusunda ürün yelpazesi olarak çok iyi değil ama inanılmaz bir yönü var ki o da Hızı !

Express Siparişi seçerseniz tabiri ile makul bir ücret karşılığında istediğiniz ürün ertesi günün öğleni elinize ulaşıyor. Mesela benim gibi PSU nuzu yakarsanız ya da seri HDD katiliyseniz kesinlikle böyle bir şey isteyeceksiniz. İkinci konu ise alışverişin zevk kısmının vakitler uzadıkça azalması.

Örnek olarak Thing-Geek' te ki maymun cihazlardan birine bayıldığınız ve şebeklik olsun diye almak istediğiniz 1 hafta beklemeniz gerekiyor ! arghhh, o dakika da işin tüm cazibesi kaçıyor. Hobi insanları genelde çocuk gibidir bir ekran kartını almak istiyorsanız onu hemen almak istiyorsunuz demektir 1 hafta sonra ya da stoğa gelince değil. Bu yüzden zaten online modeller çok hızlı gelişiyor.

Üyelikli ve Ücretli Online Müzik, Onilne Oyun ve Online Video servislerinin tutmasının nedeni de bu. Akşam evde oturuyorsunuz ve Fight Club' a bir tur daha dönmek istiyorusunuz, hemen internetten indiriyorsunuz (hayır rapidden, torrent ve emule den değil! aklınızı okudum değil mi?). Bence çok çekici, istediğinize anında ulaşmak. Tabii bir de son dönemdeki bir çok MMORPG için oyunun kutusunu almanız gerekmiyor, ödemenizi yapın ve client' ı indirip işlem tamam.

.NET te bir yazılım geliştiriyorsunuz ancak iyi bir multi-threading ile ilgili bir referans ya da genel konseptleri ve genel yapılan hataları kapsayan bir kaynağa ihtiyacınız var. Hemen gidip C#Multithreading e-book unu alıyorsunuz ve o gece güneş gözünüzü acıtmaya başlayana kadar çalışıyor ve mutlu mesut ve salak (bilgisayarın başlıca yan etkisi) bir şekilde işinizi bitiriyorsunuz.

Özet geçelim;
Fiziksel veya Dijital alım sürecinde hızın etkisi inanılmaz derecede önemli.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts