DRM, Spore ve Korsan Yazılım

9-9-2008

Daha önceden söylemiştim "legal yazılım kullanmak zor iş" diye. EA şimdi Spore' da ve daha önceden de Mass Effect' te aktivasyon sistemi kullanmış. Yani oyun en azından 10 günde bir internetten kendini onaylamalıymış, aksi takdirde çalışmamaya başlıyormuş. Ek olarak sadece 3 defa aktivasyona izin veriyormuş.

Bildiğiniz gibi ben korsan yazılıma karşıyım ama korsan yazılıma karşı olmak salak olmak anlamına gelmiyor. Bir DVD' nin kopyasını sadece kendiniz için çıkarıyorsanız bile bu işlem bir çok ülkede kanuna aykırı. Şimdi bu oyunlarda da benzer bir durum sözkonusu. Ancak eğer filmin orijinal DVD' sinde bir sorun çıkarsa gidip yeni bir tane mi almanız gerekiyor?

EA' e göre de oyunu 3 defa kurduktan sonra gidip yeni bir oyun almanız gerekiyor (ya da kendilerini telefon ile arayıp derdinizi anlatmanız). Bu firmaların dertlerini anlıyorum ancak bu saçma bir durum ve bilinçli bir tüketici olarak iki defa düşünmeden oyunun crack' ini indirip kurarım -nitekim düzenli olarak yapıyorum-.

Benim teorim basit; firmaların bu şekilde önlemlere gitmesi uzun vadede onların işine yaramayacak ve eninde sonunda bundan vazgeçecekler. Çünkü paranla rezil  olmak tam da bu durum için söylenmiş bir söz.

Güzel bir örnek

ATV' nin iste & izle isimli bütün ATV dizilerini online izleyebileceğiniz bir sistemi var. Aylık fiyatı 15 YTL gibi bir fiyat. Bugün HBO' nun Lost' u web üzerinden HD kalitesinde ücretsiz yayınladığını düşünürseniz bence biraz cüretkar bir deneyim ama o kısım önemli değil. Sonuçta bir hizmet ve bence güzel bir adım, ama...

Avrupa Yakası son 3 senedir izlediğim tek yerli dizi diyebilirim ve ben de bu yüzden ATV' nin bu sistemine üye oldum.

Google' da iki tıklama ötemde olan site ise Avrupa Yakası' nı en iyi kalitede download edebileceğim bir formatta sunuyor. Benim çözümüm basit ATV' ye parasını öderim, giderim diğer siteden download ederim. Etik olarak kafam rahat. Çok istiyorlarsa bu akıl almaz hırsızlığım(!) için beni dava edebilirler.

Burada not düşmek lazım ATV' nin sitesinde şu slogan yok:

Satın al ve akıl almaz kötü bir kalitede tüm dizileri izle. Ya da youtube' a git onun kalitesi bile bizden iyi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts