Docbook Nedir ?

26-9-2003

Docbook Nedir, Ne Yapar, Ne içer, Ne yer ?
Docbook XML standartlarına dayanılarak geliştirilmiş bir e-doküman standartıdır. "Neden bu tip bir şeye gerek duymuşlar ki" diyenlerdenseniz olaya geniş bir açıdan bakmanız gerekmekte;

O zaman Geniş Bir Açıdan Docbook' un Sebepleri ?
Herşeyden öte docbook' u bulmam bir araştırma sonucu oldu. Kendi yazdığım makalelerimin kişisel düzensizliği bir yana bir çok site ve sayfadan topladığım makalelerin, e-book ların kendi içerisindeki düzensizliği insanı deli etmeye yetecek seviyede.

Düşününce XML ile bunun bir standardının olması gerektiğini farkettim ve hemen daha önceden hatırladığım Eric S. Raymond' (http://www.catb.org/~esr/) ın e-book' larının XML formatlarını incelemey aldım. Bu XML dokümanları da beni Google aracılığı ile Docbook' a götürdü.

Tekrar bakacak olursa Docbook bir XML - E-doküman standartı. Docbook sayesinde hazırlanan e-dokümanlar programlar arası paylaşım için ve arşiv oluşturmak için çok daha rahat bir ortam kullanıyor. Çünkü belirttiğimiz gibi standartları belli.

Neden XML ?
XML esas olarak paylaşım amaçları ile geliştirilmiş bir dosya formatı ve bildiğiniz gibi plain text (salt text, derlenmemiş) bir formattadır. Yani çok kompleks bir yapısı yoktur. XML dosyalarını DTD (Document  Type Defination) adı verilen kural dosyalarına bağlayarak geliştirme aşamasında da kontrol ettirebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir kullanıcı sizin DTD kurallarınız ile sizin kurallarlarının dahilinde bir XML dokümanı geliştirebilir.

XML'in Kullanımları
XML programların formatı belli olan dokümanları kullanması/paylaşması için geliştirilmemiştir, daha doğrusu kullanım yolları çok geniştir. Bugün bir çok web programlama diili XML' e direk  destek sunmaktadır.

XML ve ASP ile bir örnek gerçekleştirmiştik (http://ferruh.mavituna.com/aspxml.asp adresinden kaynak kodlara ve örneğe ulaşılabilir). Bu örnekte sadece XML ve ASP aracılığı ile iki site arasında veri paylaşımı gerçekleştirmiştik. Halbuki XML dosyalarını Flash, ASP, PHP, CFM vb. Bir çok dil ve programda direk olarak koolayca kullanabiliriz.

Kısaca bu kolay kullanımından dolayı ve belli startları sağlayabilmesinden dolayı XML ile bir e-doküman standartı oluşturulmuştur, buna da Docbook denmiştir.

Sadede Geldim;
Şöyle bir bakınca uzun süredir sadede gelememiş aynı şeyleri tekrar etmişiz.
http://www.docbook.org/ bu işin resmi sitesi sayılabilir. O'Reilly' yi bu açıdan çok takdri ediyorum Free as in Freedom gibi bu kitabı da internetten tamamen okuyabiliyorsunuz.

Kitabı HTML formatında download edin
http://www.docbook.org/tdg/en/tdg-en-html-2.0.8.zip

SourceForge : Docbook Projesi
http://sourceforge.net/projects/docbook

Kitabın farklı Formatları, Online Versiyonu ve daha fazla bilgi;
http://www.docbook.org/tdg/en/index.html

About.com Docbook
http://webdesign.about.com/cs/docbook/

PHP : Docbook ile PDF Oluşturma
http://www.linuxfocus.org/Turkce/May2000/article152.shtml

Docbook Wiki
http://www.docbook.org/wiki/moin.cgi
(Buarada hemen not düşmek isterim, wiki denilen aygıt (http://sourceforge.net/projects/wiki) çok orjinal bir şey, herkes bir şeyler ekliyor ortaya yanar döner içerikler çıkıyor. Bu konuya da zamanımız olunca eğileceğiz)

Resmi Dozda;
http://www.oasis-open.org/docbook/

Allahın izniyle kısa bir süre sonra mevcut makalelerimi Docbook standartları altında yayınlamaya başlayacağım, Ek olarak ASP ile Docbook geliştirme, işleme, gösterme vs. gibi işlemleri içeren bir dizi kod hatta proje geliştirmeyi düşünüyorum. Uzun projeler listemize bunları da eklemiş olduk. Docbook' u bookshare projemize de dahil ediyoruz.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts