Dijital Kale (Digital Fortress), Dan Brown, Aşk - Kan - Seks üçlemesi

8-12-2004

Digital Fortress - Dijital KaleDijital Kale (Digital Fortress) kriptografi ile, aşk ile, karakterler ile ve daha fazlası ile ilgili bir roman. Roman şu aralar Da Vinci'nin Şifresi (The Da Vinci Code) ile "break out" unu gerçekleştirmiş yazar Dan Brown' ın ilk kitabı.

Kitabı henüz bitirdim aslında kitap çok fazla anlatımı hakediyor, Bir ilk kitap olarak konunun zayıf kalmasının ilginç oluşunu anlatmam gerekiyor, mantıksal olarak içerdiği hataları anlatmam gerkiyor, yazarın bilgisayar ve bilgisayar-internet güvenliğinden bihaber olduğunu anlatmam gerekiyor, bunları medya için mi yatığını yoksa gerçekten kendisinin de mi bilmediği üzerinde durmam gerekiyor. Bilmeyenlere NSA (National Security Agency)' in gerçek olduğunu II. Dünya Savaşında engima (enigma resimleri) kodunu kıranlar olduğunu anlatmam gerekiyor, EFF (Electronic Frontier Foundtaion) ' ın gerçek olduğunu anlatmam gerekiyor.

Ama ben bunları hiç birini yapmıyorum, Kitap genel olarak güzeldi, öneri üzerine başladım. Belirttiğim gibi bu yazarınn bariz olarak en kötü romanı, diğerlerindeki performansı çok daha iyi tabii ki Da Vinci'nin Şifresine geçmeden hemen Melekler ve Şeytanlar (Angels and Deamons)' ı aldım bugün. Bu kitabın çok daha iyi olduğu başınadn belli.

Dijital Kale' nin çevirmeni gerçekten çok kötü, dolayısıyla romanın mevcut gücünü o da bozmuş ancak Melekler ve Şeytanlar Stephen King' ten özellikle tanıdığımız Altın Kitaplar' ından çıkmış. Hannibal (Kuzuların Sessizliği 3 - Thomas Harris) da mesela gene Altın kitaplarındandı ve ben Stephen King çevirilerini de Hannibal' ı da güzel buldum.

Görüyorum ki Jean Christophe Grange kazandığımız gibi yeni ve çok güzel bir yazar daha kazandık.
Son olarak Dan Brown Resmi websitesi.

Recent Blog Posts

See all of the blog posts